Turismi suurprojektide arendamiseks taotletakse 275 miljonit

30. märts 2009, 15:36

EAS lõpetas 25. märtsil ettevõtjate
turismitoodete arendamise suurprojektide vastuvõtu. Euroopa Regionaalarengu
Fondist kaasrahastatava toetusprogrammi taotlusvooru esitati kokku 7 taotlust
kogumahus 275 miljonit krooni.

Vooru eelarve on 200 miljonit krooni ja rahastamisotsused tulevad hiljemalt 19. juuniks, teatas EAS.

„Meie uuringute andmetel on kaugematel turgudel probleemiks Eesti vähene tuntus, lähiriikide puhul on põhiküsimuseks, kuidas suurendada korduvkülastusi. Head suurprojektid aitavad Eestit kaugemal reklaamida ning annavad külastajatele põhjust ka siia tagasi tulla,“ sõnas EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso.

Turismi tootearenduse suurprojektide programmi eesmärk on toetada investeeringuid rahvusvaheliselt huvi äratavatesse turismiobjektidesse, näiteks teemaparkidesse ning rahvuslikul eripäral ja traditsioonidel tuginevatesse atraktsioonidesse. Minimaalne toetussumma on 30 ja maksimaalne 50 miljonit krooni.

Taotlusi laekus kõikjalt, nii Põhja-, Lõuna- kui ka Lääne Eestist. Taotluse esitanud ettevõtted plaanivad investeeringuid turismivaldkonda kokku enam kui 900 miljoni krooni ulatuses. Sellest 30% ulatuses saab küsida toetust, ülejäänud 70% tuleb katta omafinantseeringuga.

Esitatud taotluste hulgas on nii aktiivsele puhkusele, traditsioonidepõhisele teemapargile kui ka spaateenuste arendamisele keskendunud projektid. „Taotluste esmase ülevaatamise tulemusena võib taas tõdeda, et eelnõustamisel on taotluse kokkupanekus suur roll, seetõttu soovitan kõigil toetusehuvilistel enne oma projektide esitamist kindlasti lähima maakondliku arenduskeskuse või siis EASi poole pöörduda,“ lisas Mutso.

Lisaks teemaparkide ja atraktsioonide toetamisele pakub EAS tuge ka valdkondlikel huvidel, samuti Eesti ajalool, kultuuril ja loodusel põhinevate turismiteenuste väljaarendamiseks. Turismitoodete arendamise väikeprojektide programmist on võimalik toetust taotleda 1,5 miljonist kuni 5 miljoni kroonini, sama suure summa peab ettevõtja ka ise panustama.

2008. aastal kasvas Eesti turismiteenuste eksport võrreldes 2007. aastaga Eesti Panga andmetel 9,3% ehk 1,5 miljardit krooni 17,6 miljardi kroonini. Turismiteenuste osatähtsus Eesti kaupade ja teenuste ekspordis oli 9,4% (2007. aastal 9,1%). Sissetuleva turismi tulemused olid Eestis mullu mõnevõrra paremad kui paljudes Euroopa riikides, kus kogu teise poolaasta jooksul turistide arv majanduslangusest tulenevalt vähenes. Eestis ööbis Statistikaameti andmetel 2008. aastal 1,97 miljonit välisturisti, mis on 3.7% võrra rohkem kui 2007. aastal. Neist 1,43 miljonit ööbis majutusettevõtetes ja 0,54 miljonit tasuta majutuses (tuttavate juures, oma suvilas või korteris).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. March 2009, 15:39
Otsi:

Ava täpsem otsing