Suuromaniku rahaautomaat

ÄP 31. märts 2009, 00:00

Toomas Lumani suurosalusega AS Arealis müüs külmutatud Paekalda kinnisvaraarendusprojekti 20 miljoni krooniga Nordeconile.

Äripäevale jääb tehingut analüüsides mulje, et Luman vajas raha ning kasutas Nordeconi (endist Eesti Ehitust) sularahaautomaadina. Väikeaktsionäride huvid selles tehingus esindatud polnud.

Meie hinnangul pole Eesti Ehitus andnud rahuldavat selgitust tehingu mõttekusest. Eesti Ehituse juht Jaano Vink väidab, et kaup oli igati soodne ning arenduse tegelik hind on müügihinnast enam kui kaks korda kõrgem, nagu sõltumatu hindaja paika pani.

Praegusel kinnisvaraturul on "õige hind" aga väga kaheldava väärtusega suurus. Paekalda projekt on külmutatud ning kuna turul pole ilmselt sula niipea tulemas, jääb ta oma külmutatud seisu veel pikaks ajaks.

Äkki arvavad Vink ja Luman teisiti? Luman on öelnud, et ehituses tuleb põhi alles 2010. aastal. "Sinnamaani sõidame kõik üheskoos kelguga allamäge," tsiteeris Postimees alles möödunud neljapäeval ehk tehingu toimumise päeval Lumanit. Ka Vink tõdes loos, et ehitusturu põhi pole veel käes.

Muidu võiks Luman ju mõlema ettevõtte omanikuna enda raha ühest taskust teise tõsta, kui tema kõrval poleks väikeaktsionäre. Just nende huvid jäävad sellistes suuromanikega tehtud tehingutes tahaplaanile: kui suuromanik kasutab võimalust enda riske hajutada, siis teeb ta seda väikeaktsionäri omasid koondades, ehk tema arvel.

Muidugi ei ole mõeldav, et Lumani huvides oleks teha Nordeconile kahjulikke tehinguid (nagu ta ka ise Postimehele kinnitas) - seni, kuni tehingu teine osapool on ükskõik kes, mitte tema ise. Iseendalt ostmine aga muudab kogu dünaamikat. See võimaldab raha enda soovi järgi ümber paigutada ja riske teistega jagada.

Pole põhjust kahelda, et leping oli Lumanile igati soodne. Nii ütles Nordeconi börsiteade, et lisaks 20 miljonile kroonile lisandub tehingu maksumusele arendustegevuse tulemusest sõltuv muutuvosa. Ehk siis müüja reserveeris endale osa kasumist.

Oht, et ettevõtete suuromanikud püüavad võtta firmadest raha välja - olgu siis hirmus firmade kollapsi ees või oma teiste projektide ja laenude rahastamiseks - on praeguses majandusolukorras järsult suurenenud.

Samasse ritta mahub ka Arco Vara otsus osta järelmaksuga büroohoone, mis kuulus Arco Vara nõukogu liikme Richard Tomingaga seotud ettevõttele.

Vink ütles eile, et Nordecon kaalub täpsustava börsiteate saatmist. Äripäeva arvates olukord nõuab seda. Kui Nordecon on veendunud, et tegi hea tehingu, siis võib seda veenvate selgituste ja hindamisakti abil ka aktsionäridele tõestada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing