Re Solution: kinnisvara välisinvestorile varsti taas huvitav

31. märts 2009, 15:14

Balti ärikinnisvara küllastunud turul
võivad mõned sektorid juba tekitada välisinvestorites huvi, näiteks on üsna heas
seisukorras laohoonete turg, seisab kinnisvara hindamise, vahendamise ja
haldamise ettevõtte Re Solution analüüsis.

Laohooned on Balti kinnisvaraturu kõige paremas seisukorras valdkond, pole ka ülepakkumist, ütles Re Solution Estonia juht Vitali Kõllomets. "2009. aastaks on oodata vaid piiratud arvul uusarendusi, isegi rentniku vajaduste kohaselt ehitatud objektide lisandumine on üsna vähetõenäoline," lisas ta.

Kõllometsa sõnul on ülepakkumine kaubanduspindade osas, mida Eestis on tuhande elaniku kohta 364 ruutmeetrit. "Oleme Euroopas neljandal kohal pärast Hollandit, Iirimaad ja Rootsit. See on selge märk ülepakkumisest," märkis ta.

"Kuna nüüd peavad jaekaubanduses toimuvate muutuste tõttu paljud kaubandusettevõtted end restruktureerima, toimub ka turul tervenemine," lisas Kõllomets. Mõned rahvusvahelised brändid, näiteks Marks Spencer ning Peek Cloppenburg on juba teatanud Balti turule sisenemisest. Jaekaubandusketid saavad siseneda turule kiiremini, madalamate rendihindadega ning kõige parematele pindadele, rääkis ta.

Bürooruumide turul langesid 2008. aastal rendihinnad 15-20 protsenti ning tänavu esimeses kvartalis veel 20%. See võimaldab rentnikest ettevõtetel ka oma kulusid kärpida, kinnitas Re Solution Estonia juht. "Langus turul sattus kokku ärikeskuste rendilepingute lõppemisega ning rentnikud ei ole valmis lepingute pikendamiseks käibe languse ning kulude optimeerimise tõttu," märkis Kõllomets.

Re Solutionsi analüüsi järgi muutuvad rendilepingud kõikides segmentides lühemaks, odavamaks ja paindlikumaks – see suurendab küll omanike riske, kuid aitab pindu rentivatel ettevõtetel ellu jääda.

Kõllometsa sõnul tehti Tallinnas neli Eestis eelmise aasta viiest suurimast kinnisvarainvesteeringust. Turul olid kõige aktiivsemad kohalik uustulnuk EfTEN Capital ning Balti riikides tegutsevad tuntud ostjad, Taani Baltic Property Trust ja Saksa Catella Real Estate AG.

Kinnisvarapinna arvestuses oli kõige suuremaks tehinguks Marati büroohoone (19 500 ruutmeetrit) omandamine Baltic Property Trusti poolt. Catella Real Estate AG ostis Eesti politsei peakorteri (19 300 m²) ja Magnumi logistikakeskuse (11 800 m²), samas kui kohalik Eften Capital omandas Premia laohoone (7000 m²) ja K-Rauta hoone Võrus (6000 m²).

Re Solution Groupi juhatuse esimees Ricardas Cepas kommenteeris Balti turgu ja välisinvestorite huvi, et siinne majandus on jõudnud langusperioodi, millega kaasneb märgatav pankade laenuandmise vähenemine. "Kuigi langusega on seotud ka positiivseid pooli, nagu näiteks jooksevkonto defitsiidi vähenemine, survestab üldine sentiment kinnisvaraturgu. Siiski kuuluvad Balti riigid pikemas perspektiivis kindlasti Euroopa kiiremini kasvavate majanduste hulka, pakkudes välisinvestoritele uusi häid investeerimisvõimalusi," lisas ta.

2009. aasta märtsis alustas Re Solution tihedat koostööd firmaga Newsec, millest sai nende üks peamisi aktsionäre. Newsec on Põhja-Euroopa täisteenust pakkuv kinnisvaraettevõte, millel on kaheksas riigis üle 20 büroo.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. March 2009, 15:14
Otsi:

Ava täpsem otsing