Valesti valitud kruvi läheb paari päevaga rooste

Karmo Korn 01. aprill 2009, 00:00

Kuna peamiselt nõukaajast tuntud tsinkimata ning ka lihtsamad tsingitud kruvid on kõige odavamad, siis kasutakse neid palju ning kõigis ehitusetappides. Tegelikult on haljad ja tsingitud kruvid mõeldud kasutamiseks ainult sisetingimustes - vihma või niiskuse käes hakkavad need roostetama juba paari päevaga. Näiteks võivad need saunalavadel kuumuse ja niiskuse käes roostega rikkuda kiirelt ja pöördumatult kogu uue sisustuse.

Välitingimustes kasutamiseks sobivad kallimad roostevabast terasest ning happekindlad kruvid. Hoolimata oma tööstuslikust nimest tasub viimaseid kasutada tavalises keskkonnas, kus on otsene kokkupuude merevee või autode heitgaasidega.

Tänapäeval enam tavalist ühe sälgukujulise keermekohaga kruvipead palju ei kasutata, sest see kipub tugevamini keerates siledaks minema. Ühe sälgukujulise keermekohaga kruvid on aja jooksul asendunud ristpea-kruvidega. Uue trendina vahetavad ristpeakruvi järk-järgult välja tähtpea- ehk torx-tüüpi kruvid, millel on risti asemel kuus keermekohta. Torx-tüüpi kruvi pea süvend on sügavam ning tööriist haakub kruvi külge kindlamini. Sellist kruvi pole õieti võimalik üle keerata.

Lisaks kaetakse kvaliteetsemad kruvid erilise vahaga, mis lihtustavad väiksema hõõrdeteguri juures kruvi keeramist materjalisse.

Kvaliteetsematel torx-tüüpi kruvidel on lõikav keere, mis lihtsustab keeramist ning vähendab puidu pragunemise ohtu. Selliseid kruve saab ka väga kõvadesse puuliikidesse kruttida.

Kruvi vali lähtuvalt materjalist. Näiteks metalli, puidu, kipsplaadi, betooni ja teistele materjalid jaoks on igaühel omad kruvid. Alati ei pea valima ka kõige kallimat kruvi. Näiteks sobivad pehmete saepuruplaatide kruvimiseks hästi päris odavad kruvid.

Tootjast olenevalt võib musta ja tsingitud kruvi hinnavahe olla mitmekordne. Torx-tüüpi kruvi tavalisest ristpeast kallim pole.

Palja silmaga vaadates on tihtipeale kvaliteetset ning kehva kruvi raske eristada. Ebakvaliteetne kruvi on kõver ja selle keere on ebaühtlane. Selline kruvi võib puitu üldse mitte sisse minna või halvemal juhul murduda. Purunenud kruvi on materjalist pea võimatu kätte saada ning pind on rikutud.

Et kruvi kvaliteedis kindel olla, tasub eelistada tuntud firmade või vähemalt mitte anonüümsete tegijate toodangut. Tuntud tarnijad annavad enda kruvidele ka kümneaastase või isegi eluaegse garantii.

Kruvimisel on oluline kasutada õigeid tööriistu. Näiteks sobib torx-peaga ainult eriline kruvikeeraja. Samuti aitab ülekeeramist vältida üldse kruvipeaga täpselt haakuva kruvikeeraja valimine.

Kruvi keerates on peamine mitte liiga tugevat survet kasutada. Et pind ei praguneks, tuleb eriti ettevaatlik olla kruvimise lõppfaasis.

Kruvi materjalisse keeramiseks ei pea alati kasutama trelli, seda võib teha ka käsitsi. Väga kõvadesse materjalidesse võiks enne kruvimist augu ette puurida, eriti viimistluspuidu puhul. Võttest on abi ka ebamugavates kruvi sissekeeramise tingimustes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing