Chavezi soovmõtlemises on nafta hind 80 dollarit

01. aprill 2009, 07:33

Venezuela presidendi Hugo Chavezi äsjaste
mõtteavalduste kohaselt oleks õiglane nafta hind 80 dollarit barrel ning dollari
peaks rahvusvahelise reservvaluutana asendama uudisraha petro.

Esmaspäeval sõitis naftat eksportiva riigi Venezuela president Chavez Qatari Lõuna-Ameerika ja Araabia liiga tippkohtumisele ning selle soojenduseks oma majandusmõtteid esitaski, vahendas Ladina-ameerika meediat RIA Novosti.

"Praegusel ajal tänu OPECi sammudele nafta hind stabiliseerub ning hakkab jälle tõusma, kuni saavutab õiglase taseme. See on minu arvates umbes 80 dollarit," rääkis Chavez. Praegu maksab barrel naftat 48 dollarit. Viimastel aastate nafta hinnatõusu ajal on Chavez tõhusalt Venezuelast tõrjunud rahvusvahelisi naftakontserne nende varasid riigistades.

Kohtumisest araablastega Qataris võtavad osa ka Argentina, Equadori, Brasiilia, Boliivia ja Paraguai juhid. Chavezi ettepanek kohtumisel osalejatele on ka uue rahvusvahelise reservvaluuta petro kasutuselevõtt, mis ei sõltuks mõne konkreetse riigi majandusest, aitaks ületada finantskriisi ja saaks alternatiiviks dollarile.

"Ameerika impeerium ja dollari impeerium lähevad põhja, nende tund on tulnud. Igal impeeriumil on oma aeg ja Ameerika impeeriumi aeg on lõpul. On tingimata vajalik teha samm mitmepolaarse maailma loomiseks," seletas Chavez Qatari pealinna Dohasse saabudes. "Uut maailmaarhitektuuri" nimetas ta tippkohtumise üheks põhiteemaks. Samasuunaliste avaldustega on esinenud Boliivia president Evo Morales, rääkides alternatiivsest maailmasüsteemist, mis "teeb kapitalismile lõpu", aitab tugevdada koostööd suurriikide vahel ja ületada finantskriisi.

Doha kohtumisel paistis Chavez silma ka kiitustega Sudaani presidendile al-Bashirile, kes samuti kohal viibis. Ta kutsus al-Bashiri Venezuelasse külla, nähtavasti unustades, et ka Venezuela on rahvusvahelise kriminaalkohtu liige. Kohus on Sudaani liidri genotsiidisüüdistusega kuulutanud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Uue rahvusvahelise valuuta kohta märkis üks ilmselt opositsiooniliselt meelestatud Venezuela blogija, et selle loomisest räägib mees, kes ei suuda isegi omaenda maa rahavääringut kontrollida.

Esimene Araabia-Lõuna-Ameerika riikide tippkohtumine toimus 2005.a. Brasiilias ning sellest ajast on nende vahel kaubavahetus tugevalt kasvanud. 2008.a. oli see 21 mld dollarit 2007.a. 13,7 mld dollari vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2009, 07:33
Otsi:

Ava täpsem otsing