Ehitussektori langus kui kuulide vilin

ÄP 02. aprill 2009, 00:00

Ehitusfirmadele oli eelmine aasta kui külm dušš pärast kuuma ehitusbuumi. Aastavahetusel arvati, et enam hullemaks minna ei saa. Kuid - võta näpust - saab küll.

Kui veel sügisel oli ehitussektori pailaps teedeehitus nii heas seisus, et tavaehitajad lausa kippusid nende marjamaale, siis nüüd ei peeta samuti mõõnavat teedeehitust enam ka ihaldusväärseks. Pealegi ilmnes juba aastavahetusel ehitajatele, et teedeehitus on ikka liiga teistsugune ala. Tehnika teine, töövõtted ja rütmgi teised.

Kui ehitaja jätab töö puudusel masinad-tööriistad rahule, siis teedeehitajate üsna spetsiifilist kooslusena toimivat masinaparki on pärast seisakut üsna vaevaline taaskäivitada.

Kas nüüd, kus eurorahad toppavad ja omavalitsused agarasti püksirihma pingutavad, ei viska teedeehitajad silma hoopis ehitajate alale? Saaks ju seal vaat et lihtsamini hakkama, on ju teeehitusmehed harjunud hooajati ja väga intensiivselt tööd rabama - seega sitkust justkui oleks…

Aga kui ehitusektorist ähvardab peale eelmisel aastal kadunud 6000-8000 töökoha sel aastal kaduda veel 40 000 töökohta ja neist 36 000 just tavaehituse vallast, siis pole teedeehitajail kuhugi tikkuda. Liiatigi tuleb neil sel aastal koondada ilmselt 4000 töötajat.

Seega peavad langust taluma ehitusektoris kõik - nii materjalitootjad, ehitajad kui ka teedeehitajad.

Kas kõik on nüüd loojas?

Äripäev leiab, et ilmselt ei. Pigem oleme nüüd jõhkras purgatooriumis - mis põleb, see põlegu, mis ei põle, see ongi väärt säilima.

Aina valjemalt kostev koondamiskinga vilin on õõvastav, kuid sõjameeste sõnul vilisev kuul pihta ei tule, sama käib ka kinga kohta.

Ehitajad - see kõlab kui irvitus - aga, et ikka vilinat kuulda, püüdke veel langetada hindu, teha tõhusamat tööd, püüdke lihtsat eraklienti. Kahjuks muidu pole lootust seda va tarbijat tarbima saada.

Eraklient, püüa nõuda madalamat hinda ja siis soodsalt osta nii, kuis jaksad ja vajad. Ehk siis saab ka ehitaja-tootja aru, et sa tarbiksid ikka (niikuinii vaja ju kodu ehitada-remontida!), kui nemad hinda langetaksid.

Ehk annaks leida siis kujuneva kahe poole soovide-võimaluste kokkupuutepunkti, jääks ka vähemaks kingavilinat ja saaks asuda ehitust kevad-suvisel hooajal lõpuks käivitama. Tehke veelkord proovi!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing