Töörõivas on keevitaja esmane elukindlustus

Ain Alvela 02. aprill 2009, 00:00

Statistika seda otseselt küll ei kinnita, aga kriisiaja jätkudes on säärane oht igatahes õhus. Samuti on selge, et just metallitöö valdkond on tegevusala, kus töötajaid ähvardavad mitmesugused tõsised ohutegurid ning kus selletõttu leiab aset ka kõige rohkem tööõnnetusi.

Tööinspektsiooni peaspetsialist Tõnu Vare tõdes, et metallitööstus on Eestis jätkuvalt kõige õnnetusterohkem tootmisvaldkond, kus mullu hukkus kaks inimest. Üldse juhtus 2008. aastal metallitööga seoses 506 tööõnnetust. Suurim ohuallikas on lõikemasinate liikuvad teravad osad, müra ja muutuv õhutemperatuur, sagedased on kukkumised, töötajatele põhjustavad haigestumisi sundasend ja rutiinsed liigutused.

"Isikukaitsevahendite kasutamise olukord on metallifirmades siiski pigem hea, 2500 kontrollitud ettevõttest ilmnesid selles osas tõsised puudused 55 firmas," selgitas Vare.

Lääne inspektsiooni juhataja Üllar Kallase hinnangul ei saa otseselt väita, et raske olukord sunniks tööandjaid tööriiete ja kaitsevahendite arvelt kokku hoidma. Seda võib ju arvata, aga konkreetseid näiteid pole reidid tuvastanud.

Tamrex Ohutuse OÜ isikukaitsevahendite tootejuht Oliver Vares nentis, et töö iseloomu kohased tööriided ja turvavarustus võib olla see kuluartikkel, mida ettevõtted säästmise nimel hakkavad kärpima. Samas on see kurjast, sest viledaks kulunud materjalist kaitseriietus ei täida enam oma eesmärki olla õnnetuse korral töötaja esimene ja vahetu elukindlustus.

"Paar tuhat krooni, mis riide- ja kaitsekomplekt maksab, ei tohiks küll olla see kulu, mida kärpima hakata, sest mängus on inimeste elu ja tervis," ütles Oliver Vares.

Näiteks metallitehase töölisele ei piisa sädemete, metallitolmu ja määrdeainete eest kaitseks lihtsalt võidunud tunkedest, isegi sertifitseeritud turvariietus minetab aja jooksul oma kaitsevõime.

Nimelt kasutatakse metallitööriiete valmistamiseks puuvillast kangast, mis on selle sädemekindluse tõhustamiseks läbinud nn proban-töötluse. Viimasest saadud efekt aga väheneb iga pesukorra järel, mistõttu säärased tööriided tuleks paari aasta järel välja vahetada.

Tamrexi tööriiete tootejuht Arli Salm märkis, et tööriietuse ja kaitsevahendite esimene ülesanne on vähendada töö iseloomust tulenevaid riske.

Metallitöölise riietuse eripära seisneb selles, et tema töörõivad peavad olema sädeme- ja tulekindlad. Teine nõue on, et töötaja riietuse küljes oleks võimalikult vähe kohti, mis võiksid mingite seadmete külge haakuda või kusagile vahele kinni jääda. Nii puuduvad õigel tööriietusel pealmised taskud, kinnised - tõmblukud, trukid jmt - on kaetud.

Jaanus Õigemeel, OÜ RMJ juhatuse liige
Metallitööstuses tuleks kuulmiskaitsevahendi valikul eelkõige lähtuda konkreetse töötaja tööst.

Laias laastus saab töökeskkonda eristada kaheks - väga mürarikas keskkond ja säärane, vähesema müraga, kus tuleb ette ka kolleegidega suhtlemist.

Kui töötaja viibib igapäevaselt näiteks väga müra- ja tolmurikka masina taga, soovitan kõrvaklappe. Kui aga keskkond on iseenesest suhteliselt puhas, kuid siiski mürarikas, tasub kasutada kõrvatroppe, mis summutavad kogu müra.

Kui töötaja töökeskkonnas on vajalik ka kolleegidega suhtlemine, kuid teinekord tuleb ka mürarikaste masinate vahelt läbi jalutada, soovitan korduvkasutatavaid kõrvatroppe. Viimased lasevad kuulata vestlust, kuid samas summutavad kahjuliku müra.

Kõrvatroppide, mis summutavad kogu müra (3 paari karbis) hinnad on 40-50 krooni vahemikus, korduvkasutatavad kõrvatroppide hind (summutavad vaid kahjuliku müra) jääb 80-100 krooni piiresse.

Arli Salm, Tamrex Ohutuse OÜ tööriiete tootejuht
Kuna sünteetilised materjalid on toodetud nafta baasil siis ei saa neid kangaid kasutada kohtades, kus lendavad sädemed, keevitatakse vmt. Sellisel puhul valmistatakse tööriietus puuvillasest kangast, rakendades selle tulekindluse tagamiseks eritöötlust.

Puuvillase ja sünteetilise kanga erinevus tulega kokkupuutel on see, et sünteetiline kangas sulab ja võib sedasi tekitada sügavaid põletushaavu.

Nö universaalse tööriide erinevus spetsiaalselt metallitööks mõeldud rõivastest seisneb selles, et esimeste puhul kasutatakse sünteetilist materjali ja funktsionaalsuse mõttes on riidele külge tehtud võimalikult palju taskuid, klambreid, kinnitusaasasid jmt. Sünteetilist materjali kasutatakse palju sellepärast, et see ei võta nii kergesti mustust sisse, mistõttu seda on lihtsam hooldada.

Odavaim tööriiete lahendus ei pruugi lõppkokkuvõttes võitu anda, sest odavamat ja seega ka vähem kvaliteetset riietust peab sagedamini uue vastu vahetama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing