Euroopa Keskpank kärpis oodatust vähem

02. aprill 2009, 14:48

Euroopa Keskpank otsustas täna kärpida
euroala enim jälgitud baasintressi 1,25%-le, et toetada euroala majandust, mis
on Teise maailmasõja järgse aja suurimas languses.

Kärpe suurus oli 0,25 protsendipunkti, mis jäi oodatust väiksemaks. Analüütikud prognoosisid täna vähemalt 0,5 protsendipunkti suurust kärbet.

Hoiustamise püsivõimaluse intressi poolitas pank tänase otsusega 0,25%-le.

Euroopa Keskpanga juht Jean Claude Trichet on mõista andnud, et nullintressi ta euroalal „kohaseks“ ei pea, kuid ka Euroopa Keskpanga jaoks hakkavad intressipoliitika võimalused ammenduma. Intressiotsusele järgneb täna Jean Claude Trichet pressikonverents, millelt oodatakse signaali, milliseid vähem traditsioonilisi abinõusid keskpank on majanduse toetamiseks valmis kasutama.

Üks võimalus on, et Euroopa Keskpank hakkab pankadele laenu andma senisest pikemaks perioodiks kui kuueks kuuks. Samuti on käivitunud debatt, kas Euroopa Keskpank peaks USA, Jaapani ja Suurbritannia eeskujul hakkama ettevõtete ja valitsuste võlakirju ostma. Et euroala ettevõtted katavad 70% on finantseerimisvajadustest pankade abiga, on Euroopa Keskpank seni keskendunud pankadevahelise laenuturu käigushoidmisele.

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon OECD prognoosis sel nädalal, et euroala SKP kahaneb tänavu 4,1%. OECD manitses Euroopa Keskpanka kiiremini intresse kärpima ning nõudluse toetamiseks sisuliselt raha juurde trükkima.

Euroopa Keskpanka kammitsevad aga ELi reeglid, mis keelavad pangal otse firmade ja valitsuste võlakirju osta. Küll aga on see võimalik järelturult.

Viimati kärpis Euroopa Keskpank intressi 5. märtsil – 0,5 protsendipunkti võrra 1,5%-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2009, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing