Kuhu tüürivad tulemused?

02. aprill 2009, 07:12

Tuleva nädala teisipäevast hakkab USAst ridamisi
tulema selle aasta esimese kvartali tulemusi. Otsa teeb lahti alumiiniumitootja
Alcoa. Head küll loota ei ole, aga vähemalt saame praegusest olukorrast selgema
pildi - kas läheme samamoodi edasi või siiski on kergeid märke paranemisest?

Kvartalitulemuste saabudes räägitakse ikka, et nüüdsed numbrid saavad tuleviku suhtes otsustavaks. Minu meelest on seda enamikel juhtudel palju öeldud, sest vaid harva, kui kvartalitulemused trendi muuta suudavad, tihti jätkatakse nii nagu enne. Kuigi, tõsi, täpsemat infot olukorra ja tuleviku hindamiseks saab neist alati.

Bloombergi kogutud analüütikute keskmise prognoosi järgi kukuvad Standard Poor's 500 ettevõtete kolme kuu kasumid mullusega võrreldes 36,4%. Võib üsna kindel olla, et suund on analüütikutel õige, täpse ulatuse saame aga teada mõne aja pärast. Viimastes kvartalites on analüütikud pakatanud küll liigsest optimismist.

Siiani on USA majanduses asjad ainult halvemaks läinud, sest kinnisvarahinnad kukuvad endiselt, töötajaid koondatakse ikka veel suurte hordide kaupa, palgad langevad. Mõningaid pisikesi positiivseid signaale küll on tulnud, nagu laenutaotluste arvu suurenemine või väited pankade paremaks muutunud päevade kohta, kuid suure tõenäosusega ei suuda need veel tegelikesse kasumitesse pööret tuua.

Olulisemaks suunaandjaks teiste suunaandjate seas saab loomulikult finantssektor - kas jutud olukorra paranemisest vastavad tõele? Siin võib seda isegi mingil määral uskuda, sest varade mahakandmised on tuure maha võtnud ja väiksemaks muutunud intressimäärad on ka raha tasapisi turgudele vabamalt liikuma pannud. Siiski on raske uskuda, et see paranemine on niivõrd märgatav, et indeksid ümber käänatakse ja uuele pikale tõusule suunatakse.

USA valitsuse pingutused majandus taas jalgadele aidata võiks küll selle aasta jooksul tulemusi andma hakata, kuid usutavasti ei saa me positiivset mõju selle aasta esimese kolme kuu tulemustest veel välja lugeda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. April 2009, 07:11
Otsi:

Ava täpsem otsing