Börsid aetakse vägisi tõusu

Tarvo Vaarmets 03. aprill 2009, 00:00

Huvitav, kas see siis ongi nüüd uus tõus? Kui viiendikuline kukkumine tähendab karuturgu, siis eile ületati see piir, kus paljud tähtsamad indeksid tõusid 9. märtsil tehtud põhjast sama palju üles. Kas siis pullide ehk optimismist pakatav turg on alanud? Positsioonid sisse ja sõidame kõik koos rikkusesse?

Eilne maailma börside särav täht oli kahtlemata Hong Kongi aktsiate liikumisi jäljendav Hang Seng, mis põrutas oma eelmisele sulgemistasemele seitsme protsendi juurde. Ka Euroopas liiguti korralikus plussis ja ka USA aktsiaturud alustasid rohelises, viies sealse S&P 500 indeksi kohe avanedes pulliturgu.

Aga isegi see kiire kasv ei veena veel tõusu kestvas jätkumises. Ma väga loodan, et eksin, sest mul on endalgi natuke raha turule paigutatud, aga investorid näivad veidi liiga emotsionaalsed olevat. Nad on positiivseid märke nii kaua pidanud ootama, et nüüd esimeste ilmnemisel hüppavad kohe rongile, kartes muidu sõidust maha jääda. Ja need positiivsed märgid on kah mõnevõrra justkui otsitud - igasugu näitajaid, nagu eluasemete ja autode müük, võrreldakse pigem eelmise kuuga mitte aasta varasemate näitajatega. Tundub ju loogiline ja ajalooline, et kevade poole ostetakse maju rohkem kui talvel. Seetõttu ei tasuks veel nende mõne numbri pärast liiga hoogu minna. Nõustun, et pisukest positiivsust avaldatud makronäitajad endas siiski peidavad, sest kui asjalood oleks väga hullud, siis oleksid nii kinnisvara- kui ka autonäitajad tagasi andnud ka eelmise kuuga võrreldes.

Praegused ostjad võtavad endale üsna suure riski, sest piisab ju üsna väikesest negatiivsest tõukest, mis vana hirmu turgudele jälle tagasi toob.

Riski vähendamiseks oleks mõistlik siiski ära oodata esimese kvartali tulemused ja anda turgudele aega, oodata kindlamaid makrouudiseid. Taolisel meetodil muidugi kõige suuremaid tootlusi ei püüa, aga ei tule vastu võtta ka olulisi kaotusi. Kui trend algab ja kindlamaks muutub, kestab ta ju pikalt ja sellega kaasa sõitmiseks aega jagub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing