Toomas mõistab Hiina muret

Romet Kreek 03. aprill 2009, 00:00

Investor Toomas on enam-vähem rahul märtsi tulemusega. Viriseda oleks patt, kuid suureks rahuloluks ka põhjust ei ole. Tulemus oleks paremgi olnud, kui dollar ei oleks langenud.

Hiina ametivõimud on mures oma USA dollaritesse paigutatud varade väärtuse tuleviku pärast. Ehkki Toomas ei ole erinevalt Hiinast dollarites võlakirju ostnud ja ka dollarite osakaal koguportfellis on suhteliselt väike, andis dollari langus negatiivselt tunda. USA soov raha juurde trükkida hävitab dollari väärtust, eriti, kui seda tehakse kiiremini teistest keskpankadest - iseäranis Euroopa Keskpangast.

USA dollaririski oli Toomase portfellis kuu lõpu seisuga 0,33 miljonit krooni ehk 14 protsenti portfellist. Dollari suhteliselt nigel väljavaade paneb väga tõsiselt mõtlema, kas see on ikka valuuta, milles ta aktsiaid soovib omada. USA kasuks räägib samas maailma laiem aktsiavalik ja heade tuntud ettevõte rohkus. Kusagil ja millegi arvel tuleb nüüd kompromiss leida.

Raha osakaal püsis 82 protsendil. Selle põhjuseks on saadud intressid ja dividendid ning OTP Banki aktsiate müügist laekunud raha. Kuigi aktsiad tegid tõusu, oli nende osakaal portfellis väike ning dollari langus vähendas sedagi osa.

Tugevaimad tõusjad olid märtsis just USA dollarites aktsiad. Vasekaevandaja Southern Copperi aktsia tõusis kroonides 23 protsenti. Kui dollari kurss oleks jäänud veebruari lõpu tasemele, oleks tõusuks olnud 27,1 protsenti. Southern Copper on järsult vähendanud dividendide väljamakset, kuid märtsis laekus null protsendiga maksustatult 0,117 dollarit dividendi aktsia kohta ehk 35,10 dollarit.

Microsofti aktsia tootis kroonides hinnatõusu arvel 10,1 protsenti, dollarites oli tõus 13,7 protsenti. Microsoft maksis lisaks 0,13 dollarit aktsia kohta dividendi, arvestades kinnipeetud 30protsendise tulumaksuga, laekus kontole sellest 15,01 dollarit.

Naftakompanii Apache aktsia tootis kroonides viis protsenti, dollarites aga 8,5 protsenti. ABB aktsia tootis kroonides 0,6 protsenti, Rootsi kroonides aga 4,3 protsenti.

Suurim aktsiapositsioon TEO LT (endine Leedu telekom), teenis 2,5 protsenti. TEO LT-lt on soolas suur dividenditulu. Kõik Soome aktsiad tõid kahjumit. Kõik mitte-Soome aktsiapositsioonid teenisid kasumit.

Märtsis tehtud tehingutest ei ole palju rääkida. Valdavalt läks aur hoiustamisele, mille intressitulu on jätkuvalt portfellile väga oluline. Märtsis saime lahti OTP Banki aktsiatest ning kätte Ungari forindid, mis said kohe kroonideks konverteeritud.

Toomasel oli kuu lõpu seisuga üleval kaks kroonihoiust. 2010. aasta veebruaris lõppev 0,5 miljoni Eesti krooni suurune hoius toodab 5,7 protsenti aastas. Tänavu juunis lõppev 0,6 miljoni kroonine hoius toodab 5,2 protsenti. Eile tegi Toomas veel ühe hoiuse, sedapuhku kahe kuu pikkuse 0,5 miljoni kroonise hoiuse, mis toodab 5,3 protsenti aasta baasil. Toomas ostis ka 2. aprillil juurde 200 ABB aktsiat. Hinnaks näitas pank 116,5 Rootsi krooni ja 23 300 Rootsi kroonise tehingu teenustasuks 153,92 Rootsi krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing