Väo elektrijaam testib oma kohanemisvõimet

Katre Pilvinski 03. aprill 2009, 00:00

"Sooja tarvitamine maja kohta on vähenenud 10-15%, osa meie püsikulusid jääb katmata, peame kohanduma olukorraga," rääkis ASi Tallinna Küte juhatuse esimees Kristjan Rahu. Samas ei tundnud ta ettevõtte käekäigu pärast muret. "Kyoto protokolli järgi peab Eesti Energia põhivõrk ostma teatud protsendi taastuvenergiat," märkis ta. Väo Elektrijaam põletab kütteks ainult kodumaist toorainet: 90% puiduhaket ning 10% turvast.

"Väo elektrijaama töö tagab tarbijale stabiilsema Venemaast sõltumatu hinna," sõnas Rahu.

"Elektrijaama investeeringu maht on 1,114 miljardit krooni," rääkis Väo elektrijaama juht Andres Taukar. Tema sõnul on osa sellest oma investeering ning osa on laenu võetud, omafinantseeringu suurust ei soovinud ta täpsustada. Laen plaanitakse tema sõnul tagasi maksta kahekümne aasta jooksul.

Samal alal alustas Tartu lähedal Lohkvas tegutsemist ka Fortum Tartu. Ettevõttes osalust omav Tartu ettevõtja Tiit Veeber ütles Sõõrumaa loobumisest Väo projektist, et tema isiklikult ei annaks mitte mingil juhul energeetikaäri käest, kuna sellel on suur perspektiiv. "Kui mõelda, et tulevad lapsed ja lapselapsed järele. Seal pole muud kui ainult teha," märkis ta.

Veeberi sõnul võivad mõned tootjad veel Eesti energiaturule tekkida, aga sellest ei tule väga tormilist tõusu. "Energeetikas on mitmed segavad asjad, nagu maavarde kättesaadavus. Ainult puiduga on väga riskantne teha, kui mingit baaskütust pole, mida saab maavarana kaevandada," selgitas ta. "Turbatootmine on aga stabiilne, pikaajaline ja kindel tegevus."

Vaatamata sellele, et kohalik tooraine on mitu korda odavam ja käepärast võtta, pole Veeberi sõnul siiski energeetikas praegu võimalik suurt kasumit teenida. "Liigkasum on täiesti välistatud, nii kaua kuni riik reguleerib. Kui riik reguleerimise lõpetab, siis võib kõike juhtuda," ütles ta.

"Suurt kasumit ei saa, aga kui hästi ja palju toota, siis kindlasti midagi muutub ja on võimalus teenida hästi," lisas Veeber.

Soome energiahiiule Fortum kuulub Fortum Tartust 60 protsenti. Ülejäänud Fortum Tartu aktsiad kuuluvad ASi Giga kaudu Tiit Veeberile.

Urmas Sõõrumaa müüs märtsis enamusosaluse Väo Elektrijaamas, mida ta hakkas rajama ajal, kui oli veel Eesti Energia nõukogu esimees ning mistõttu teda süüdistati huvide konfliktis.

Detsembris käivitatud ja Eesti Energia kontserni kuuluva Iru Elektrijaamaga konkureeriva Väo Elektrijaama ainuomanikuks sai Prantsusmaa energiakontserni Dalkia kuuluv AS Tallinna Küte.

Väo elektrijaama müügi tagamaid avades rääkis US Investi omanik Sõõrumaa Postimehele, et sai lahti miljardi krooni suurusest võlakoormast ning lisaraha investeerimiseks turvaärisse ja oma lemmiksporti tennisesse.

Sõõrumaa lükkas ümber väite, nagu oleks tal olnud kohe soojaärisse sisenedes plaan sellest mõne aja pärast väljuda, kuid möönis, et teatud kokkulepe tal Dalkiaga oli.

Varem kuulus prantslastele veerand Väo jaamast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing