Kriimustused kaovad päikese käes iseenesest

03. aprill 2009, 13:48

Kriimustused iPodi või mobiiltelefoni
ekraanil võivad olla väga häirivad. Uus Lõuna-Mississippi ülikooli teadlaste
välja töötatud tehnoloogia võib aga aidata kriimustustel iseenesest paraneda.
Tehnoloogiat saaks kasutada ka mööbli ja auto peal olevate kriimustuste
kaotamiseks.

Pindade kaitsmiseks oleks vaja spetsiifilist polüuretaantöötlust. Läbipaistva kattematerjali erilised omadused tulenevat kitosaanist. Kitosaan on materjal, mis kuulub välisskeletiga loomade, näiteks putukate ja vähiliste kesta koosseisu. Kitosaan kombineeritakse oksetaaniga, ringikujulise ja ebastabiilse ainega, millel põhinebki iseenesliku paranemise mehhanism, kirjutas Physorg.

Kui kate saab kriimustada, murdub oksetaanring. Ringi murtud otsad on väga reaktiivsed ning püüavad kiiresti millegagi seonduda. Päikesest tulevate ultraviolettkiirte abil aktiveeritakse kitosaan, mis seob molekuli otsad uuesti kokku, sulgeb katkenud ringi ning aitab kriimustusel paraneda. Kriimustus kaob, pind on jälle sile. Protsess võtab päikese käes aega umbes pool tundi.

Iseparanevate materjalide leiutamine on siiani osutunud teadlastele saavutamatuks eesmärgiks. Uusim lahendus tundub aga paljutõotav, sest kombineerib loodusliku päikesevalguse looduses leiduva materjaliga. Loodus on andnud ka varem häid ideid uute tehnoloogiate arendamiseks ning kitosaanist iseparanev materjal võib olla järgmiseks näiteks biomimikri kohta.

Uus kattematerjal pole siiski veel valmis tootmisse minema. Praegu ei teata veel, mis juhtub, kui esimese kriimustuse kohale peaks tulema teine kriimustus, ning mis juhtub lõikuvate kriimustuste korral. Kui materjal aga lõplikult töökorda saadakse, on selle rakendusvõimalused laiad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 14:14
Otsi:

Ava täpsem otsing