Ansip: Eesti valmis saatma lisajõude Afganistani

04. aprill 2009, 18:01

Peaminister Andrus Ansip kinnitas NATO
tiipkohtimisel oma sõnavõtus, et piisava julgeolekutaseme saavutamise ja
Afganistani riigi ülesehituse eesmärgi saavutamise nimel on Eesti
valmis saatma lisajõude Afganistani.

NATO 60. aastapäeva tähistaval tippkohtumisel Strasbourg’is tõdesid liitlased, et piisava julgeolekutaseme saavutamise ja Afganistani riigi ülesehituse eesmärgi saavutamine on üheks NATO tähtsaimaks ülesandeks.

„Meie esmaseks panuseks on lisarühma saatmine Afganistani, et koostöös NATO partneritega tagada julgeolek Afganistani presidendivalimistel käesoleva aasta augustis,“ sõnas Ansip.

„Pikemas perspektiivis panustab Eesti väljaõppeüksusega Afganistani sõjaväe võimekuse tõstmiseks. Samuti kavatseb Eesti suurendada tsiviilabi ning täiendada oma jõude Euroopa politseimissioonis,“ sõnas Ansip.

NATO tippkohtumisel tõdeti, et edu saavutamiseks Afganistanis tuleb tõhustada koostööd ning seada missioonile realistlikud ja saavutatavad eesmärgid. Liitlaste jaoks on oluline, et Afganistan suudab ise võtta suuremat vastutust oma probleemide lahendamisel. Samuti tuleb leida võimalusi, kuidas saavutada Afganistani tahe ja soov otsida lahendusi, otsustada ja vastutada oma riigi arengu eest. Eesti arvates peaks Afganistan muutuma riigiks, kelle tegevus ei soosi rahvusvahelist terrorismi ja kust ei lähtu teiste riikide vastu suunatud terrorirünnakud.

Tippkohtumisel võeti vastu ka deklaratsioon alliansi julgeolekust, mis andis liikmesriikidele ülesande koostada järgmiseks tippkohtumiseks 2010. aastal NATO uus strateegiline kontseptsioon.

„Kontseptsioon peab andma juhised, kuidas kindlustada tõhusalt tegutsev, ühtne ja usaldusväärne allianss, mis vastaks nii praegustele kui tulevastele julgeoleku-alastele väljakutsetele. Seejuures on kollektiivkaitse ka edaspidi NATO peamiseks ülesandeks ja artikkel 5 alliansi solidaarsuse tugevuse tunnuseks," sõnas kaitseminister Jaak Aaviksoo.

NATO riikide kaitseministrid arutasid tippkohtumisel ka ülemaailmse majandussurutise mõjusid NATO transformatsiooniprotsessile. Kaitseminister Jaak Aaviksoo sõnul ei tohi majandusraskused olla kunagi nii suured, et jäetakse tähelepanuta rahvuslik julgeolek.

„Eelarvekärped ei tohiks mõjutada liikmesriikide ühiseid projekte ega panustamist välisoperatsioonidele. Samuti tuleb vaatamata keerulistele aegadele jätkata liikumist ühiselt kokkulepitud kaitsekulude määra suunas,“ ütles Aaviksoo.

Tippkohtumisel võeti NATOsse pidulikult vastu uued liikmesriigid Horvaatia ja Albaania. Välisminister Urmas Paeti sõnul on Eesti NATO avatud uste poliitika jätkuv toetaja. „Laienemine on suurendanud demokraatlikke väärtuste ja stabiilsuse vööndit Euroopas,“ sõnas Paet. „On hea meel, et seekordsel tippkohtumisel korrati üle suund avatusele ning kinnitati Bukaresti tippkohtumise otsuse kehtivus Ukraina ja Gruusia tulevasest liikmesusest“, lisas Paet.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2009, 18:01
Otsi:

Ava täpsem otsing