NATO peasekretäriks valiti Anders Fogh Rasmussen

04. aprill 2009, 17:07

Kui NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer
lõpuks pärast mitut tundi hilinemist täna Strasbourgis ajakirjanike ette
pressikonverentsile ilmus, sai ta vastupidiselt eelnevatele ootustele meediale
tutvustada ka oma mantlipärijat - praegust Taani peaministrit Anders Fogh
Rasmusseni.

Kuigi Rasmusseni peeti tõenäoliseimaks järgmiseks peasekretäriks juba nädalaid, hakkas lootus, et ta Strasbourgi tippkohtumisel ka sellele kohale ära valitakse, sel nädalal muutuma järjest õrnemaks, kirjutas Postimees. Nimelt oli tema kanditatuurile selgelt vastu Türgi peaminister Recep Tayyip Erdogan, otsused NATOs aga langetatakse konsensega.

Kuigi ametlikult oli Erdogan Rasmusseni vastu seoses paari aasta taguse Taani karikatuuriskandaaliga, räägiti telgitagustes ka sellest, et Türgi soovis tema toetamise eest liitlastelt teatud vastuteeneid - mitteametlikult on mainitud NATO asepeasekretäri kohta, Taanis tegutseva kurdide ringhäälingu sulgemist ning USA toetust operatsioonidele kurdide vastu.

Ajakirjanike küsimusele, kuidas õnnestus türklasi lõpuks veenda, vastas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel sõnadega: «Minu arvates oli väga oluline ülesanne näidata, et paljude liikmesmaad on veendunud, et järgmine peasekretär on Rasmussen, Päeva lõpuks jäi domineerima soov näidata alliansi ühtsust.»

56-aastane Rasmussen on Taani peaminister alates 2001. aastast. Ta kuulub liberaalsesse Venstre parteisse. Talunike perest pärinev valitsusjuht on hariduselt majandusteadlane, suurema osa oma elust on ta tegutsenud poliitikuna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2009, 17:07
Otsi:

Ava täpsem otsing