Sõerd: majandust elavdanud ametnike suur palgatõus

04. aprill 2009, 11:43

TLG Hotell juhatuse liige Aivar
Sõerd ütles, et talle tuleb ennekõike meelde siseriikliku eelarve
kaudu elluviidud meetmetest ametnike suur palgatõus 2008. aastal.

Samuti meenus talle käesoleva aasta algusest jõustunud käibemaksu tõus eksportivale sektorile ehk välisturistide majutusteenusele.

Äripäev palus endisel rahandusministril meenutada, kas ja mil moel on Ansipi valitsus kriisiajal majandust elavdanud, mida on ta ka enda ettevõtte nahal tunda saanud.

Suuremad investeeringud on Sõerdi sõnul ellu viidud Euroopa Liidu eelarvest saadavate vahendite abil, nagu haiglavõrgu arendamine, veemajanduse-ja keskkonnaobjektid, suures osas infrastruktuuriobjektid. "Majandusministeeriumis valminud ja praegu valitsuse kooskõlastamisringis toppama jäänud majanduse edendamise pakett on suures osas samuti EL eelarve vahendite ümber tõstmine EASi meetmete alt Kredexi meetmete alla," märkis Sõerd.

Valitsuse pressikonverentsil ütles peaminister Andrus Ansip järgmist: "See, et mõni ei ole märganud seda, mida on tehtud majanduse elavdamiseks, on eelkõige märkaja probleem. IMF ja Euroopa Komisjon on märganud, mida Eestis on tehtud majanduse elavdamiseks ja mõlemad nimetatud institutsioonid on kiitnud Eesti kiiret reageerimist ja mõlemad on leidnud ka, et meie poolt rakendatud meetmed on oluliselt majandust elavdanud. Ehk on öeldud otsesõnu, et Eesti riigi eelarves on investeeringute osatähtsus kaks korda suurem kui Euroopa Liidus keskmiselt. On öeldud otsesõnu, et Eesti riigi eelarves on otseselt majanduse elavdamisele suunatud meetmete osatähtsus kaks korda suurem kui Euroopa Liidus keskmisena. Ja targale ajakirjanikule on muidugi ka teada see, et 2007. aastal oli meil eelarve ülejääk peaaegu 3% ja 2008. aastal oli defitsiit 2,97% ehk jälle peaaegu 3%. 2008. a võrreldes 2007. aastaga pandi majandusse koguni 6 protsendipunkti meie sisemajanduse koguproduktist rohkem. See ongi majanduse elavdamine. Kui keegi kujutab ette, et majanduse elavdamine on inimeste ülesse rivistamine ja kõigile labidate või rehade kätte jagamine, siis ta on mitu sajandit ajast maas. Majanduse elavdamise meetmed, investeeringud, ka vähekindlustatud gruppidele toetused. Seda peetakse maailmas üheks väga oluliseks majanduse elavdamise meetmeks, kui vähekindlustatud gruppidele antakse lisavahendeid. Näiteks pensionide tõstmine. Vähekindlustatud inimesed kasutavad kõik lisavahendid selleks, et majandust elavdada, nad ei pane seda raha hoiuarvele, vaid nad ostavad kaupa ja teenuseid, misläbi majandust elavdataksegi."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2009, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing