Trikid-nipid parandavad tulemusi

Tarvo Vaarmets 07. aprill 2009, 00:00

Täna lükatakse käima seeria, mis suure tõenäosusega vähemalt ajutiselt kinnitab või lükkab ümber juba pea kuu aega kestnud ostuhulluse põhjendatuse maailma börsidel. Maailma üks tähtsamaid ja jälgitavamaid aktsiaindekseid Standard & Poor's 500 sulgus eelmisel reedel 9. märtsi tasemega võrreldes pea neljandiku jagu kõrgemal.

Hoolimata sellest, et toimuvat võib pidada juba optimistide ehk pullide turuks, võib ka juhtuda, et ulatuslik tõus jääb vaid langeva ehk karuturu jõnksuks ülespoole.

Võtmetegijateks saavad alumiiniumitootja Alcoa alustataval esimese kvartali tulemuste avaldamise laviinis olema finantsettevõtetted.

Ka praegusele ostuparaadile lükati ju hoog sisse JPMorgani, Citigroupi ja Bank of America teadetest, et viimased on selle aasta kahe esimese kuuga suutnud end kasumisse pressida. Ega paranenud numbrite esitamine olegi väga keeruline, kui veidi raamatupidamisega manipuleerida ja siiani tohutuid kahjumeid tootnud varad nüüd oma suva, mitte turuväärtuse järgi arvele võtta. Aga nii just pankade puhul nüüdsest olema saab - ebalikviidsed, madala aktiivsusega turul kauplevad varad võetakse arvele nende nn tegelikus, mitte turuväärtuses. Spetsialistide sõnul tähendab see, et pankade kasumid saavad seniste reeglite järgi näidatuist olema vähemalt viiendiku suuremad, seega ka järgmise aasta jooksul eelmiste kvartalitega võrreldamatud. See on järjekordne põhjus ettevõtete rahavoogude aruannetele keskendumiseks ja kasumiaruannetesse kahtlusega suhtumiseks.

Oluline on, milline on ettevõtte rahaline seis, kui palju reaalset raha ettevõttest sisse või välja läheb, mitte palju kasumit näidatakse. Paraku on aga kasumiaruande kummardajate hulk niivõrd võimas, et need lükkavad aktsiate hindu, nagu heaks arvavad.

Seega võime me mõneti valedel põhjustel näha olulist paranemist finantsettevõtete tulemustes, seda siis eelkõige kasumite kiire kukkumise peatumise näol, mitte aasta taguste numbritega võrreldes. Ja pole ime, kui see asjaolu juba niigi toredale ülessõidule veelgi puid alla pillub. Kui just ülejäänud seltskond, nagu kinnisvara-, tehnoloogia- või jaeettevõtted investoreid maa peale tagasi ei too. Sest neid ju raamatupidamistrikid päästmas ei ole, nemad peavad kaotused ausamalt vastu võtma. Ja uskuda võib, et kaotusi tuleb, sest olukord USAs ei ole veel tegelikkuses paremaks läinud - töötute armee aina suureneb ja palgad vähenevad. See toob alla ka nõudluse ja ettevõtete kasumid. Sellele viitavad näiteks USA üha suurenevad naftavarud. Mõned vihjed on tänu langenud intressidele tulnud küll kinnisvaraturu elavnemise kohta, kuid neid ei tasuks veel väga tõsiselt võtta, pigem võiks kinnitust oodata.

Bloombergi järgi ootavad analüütikud S&P 500 ettevõtete keskmiseks kasumikaotuseks mullusega võrreldes 36%. Kuid sellest numbrist isegi olulisemaks võiks pidada firmajuhtide tulevikku puudutavaid kommentaare.

Kui väga lühiajalises plaanis on tõusu jätkumine võimalik, siis kuude ulatuses tasuks selle jätkusuutlikkuses kahelda, kuna USA ettevõtted ei ole veel valmis piisavalt ilusaid tulemusi näitama ja võib uskuda, et nende kasumid teevad vähikäiku nii esimeses kui ehk veidi pehmemalt ka teises kvartalis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing