Kas Itaalia maavärinaennustajat maksab võtta tõsiselt?

07. aprill 2009, 23:00

Itaalia teadlane Gioacchino Giuliani on
saanud kiirelt kuulsaks, sest suutis ette ennustada hiljuti Itaalia keskosa
tabanud maavärina. Paljud inimesed kiruvad ametnikke ja teisi teadlasi, et
prohveti juttu tõsiselt ei võetud. Selle asemel tuli tal paanikakülvamise eest
hoopis politseiga tegemist teha.

Selliste õnnetuste järel tekib paljudes inimestes alati soov otsida süüdlast ning antud juhul on lihtne süüdistada neid, kes oleksid pidanud teadlast kuulama ja andma käsu inimeste evakueerimiseks. Giuliani leiab tavaliste itaallaste seas endale praegu palju imetlejaid, kuid Euroopa ja Ameerika geofüüsikutele tema väited maavärina ennustamise meetodi väljatöötamisest erilist muljet ei jäta, kirjutas Reuters.

Teadlastele ei valmista probleeme võimaliku maavärina toimumise asukohale osutamine. Maavärinate tekkemehhanism on hästi teada ning suurema seismilise riskiga alad kaardistatud. Näiteks Eestis on viimase Itaalia maavärinaga võrreldava võimsusega maavärina esinemine sama hästi kui võimatu. Iraanis, Hiinas, Jaapanis, USA läänerannikul ja paljudes teistes kohtades on see aga vaid aja küsimus, millal järgmine suurem vapustus saabub.

Just maavärina toimumisaeg ongi see, mida teadlased ennustada ei suuda. „Maavärina ennustamiseks on vaja usaldatavat indikaatorit. Seni pole meil midagi sellist,“ ütles Ross Stein USA geoloogiateenistusest.

Giuliani ennustus põhines radooni maakoorest eraldumise andmetel. Radoon tekib maakoores raadiumi radioaktiivse lagunemise tagajärjel. Väidetavalt avanevad maavärina eel radooniga täidetud kivimite poorid ning radooni eraldumiskiirus suureneb.

„Me teame, millal maavärin saabub,“ ütles Giuliani ühes paljudest Itaalia meediale antud intervjuudes. „Neile, kes mind ei usu, tuleb meelde tuletada, et teadlase mõttemaailma ei tohiks kuuluda sõna ’võimatu’,“ lisas ta.

Radooni eraldumiskiiruse kasutamine maavärina ennustamiseks ei ole siiski leiutatud Giuliani poolt ega ole ka kuigi uus meetod. Selle kasutusvõimalusi on uuritud juba alates 1970. aastaist. Siiani pole teadlased aga leidnud viisi, kuidas seda indikaatorit edukalt maavärinate ennustamisel kasutada.

„Kindlat seost radooni ja maavärinate vahel ei ole. Varemgi on mõõdetud radooni eraldumise kiiruse tõusu, millele on järgnenud maavärin. Aga samuti on küllalt näiteid, kus mingit maavärinat pole tulnud. Paljudele suurtele maavärinatele pole eelnenud mingeid muutusi radooni kontsentratsioonis,“ ütles Brian Baptie Briti geoloogiateenistusest.

Giuliani ennustus oli kaugel täiuslikkusest. Ta ennustas maavärina tekkekoha tegelikult üsna mööda. L’Aquila linna asemel pakkus ta maavärinat hoopis Sulmona linna lähedale, mis asub maavärina tegelikust tekkekohast 50 kilomeetri kaugusel lõuna suunas. Ka maavärina toimumisajaks nimetas ta tegelikust varasema kuupäeva.

Itaalia tsiviilkaitseagentuuri juht Guido Bertolasi ütles, et kui nad oleksid Giulianit kuulda võtnud, siis oleks Sulmona elanikkond evakueeritud peamiselt L’Aquilasse ning surnute arv oleks võinud olla veel suurem.

„Mida me oleksime pidanud tegema, ütlema 300 000 inimesele, et nad peavad määramata ajaks oma kodudest lahkuma?“küsis retooriliselt ka Itaalia peaminister Silvio Berlusconi. Ei ole raske ette kujutada inimeste ärritust, kui sellele mingit maavärinat ikkagi ei järgne.

Kui Giuliani tahab, et ka teadlased teda tõsiselt võtma hakkaksid, siis meediale antud intervjuud teda ei aita. Selleks tuleb kirjutada artikkel rahvusvahelise levikuga eelretsenseeritavasse teadusajakirja ning seal oma meetodit põhjalikult tutvustada. "See on viis, kuidas teaduslike ideede elujõulisust proovile pannakse ning selle katsumuse peab läbima ka Giuliani," ütles Stein.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 23:12
Otsi:

Ava täpsem otsing