Majanduse abipaketist pole etevõtetel veel abi olnud

07. aprill 2009, 20:05

Eksportivate ettevõtete abistamiseks
mõeldud riigipoolne abipakett pole ühegi firmani seni veel jõudnud ning mitmete
eksportööride hinnangul on kuue miljardi suuruse paketiga hiljaks jäädud.

Esimese paketi meetmena on Kredex hakanud pakkuma niinimetatud allutatud laenu. Ekspordigarantiide tingimuste muutmist tuleb firmadel oodata aga vähemalt aasta lõpuni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mida kauem abipaketi meetmete käikulaskmisega venitatakse, seda vähemaks neid firmasid jääb, keda aidata saab. Mõnede eksportööride sõnul on paketiga juba praegu hiljaks jäädud. Seni pole kuuest miljardist kroonist ettevõtjateni jõudnud ühtegi senti.

"Toetuspakett on ilmselt ikkagi natuke hiljaks jäänud," ütles E-Betoonelemendi juhataja Vaido Leosk.

"Ei ole nagu aru saanud, millised need plaanid on, ka need plaanid , mis ei ole veel teoks saanud, millised need siis võiksid tulla? Ootame huviga," rääkis Krimelte juhatuse esimees Jaan Puusaag.

Üks riigi tugipaketi meetmetest peaks muutma ekspordigarantiid firmadele paremini kättesaadavaks. Selleks on riik valmis andma 500 miljonit krooni, plaan on luua riiklik krediidikindlustusselts. Justiitsminister ei pea seltsi loomist aga mõistlikuks.

"Siin tuleb kõigepealt mõned punktid selgeks vaielda, tegelikult tehniliselt me täna probleemi ei näe, ehk siis tuleb seadusemuudatus ja siis läheb seltsi asutamiseks Reaalselt muidugi toimima saab see hakata paremal juhul kuskil aasta lõpus," rääkis Kredexi juhataja Andrus Treier.

"Mis puudutab ühte ekspordigarantiid, see reaalne samm mis toetab ettevõtete eksporti nii lühiajaliselt kui ka pikemaajaliselt ning lisaks kolmandatele riikidele ka Euroopa Liitu, see on meede, mis ei ole saanud valitsuse heakskiitu. Kõik muud on tegelikult täna ministeeriumi poolt olemas," ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts.

Alates märtsi lõpust on Kredexi kaudu eksportivate ettevõtete abipaketi üks viiest meetmest avatud. Pakutakse niinimetatud allutatud laenu firmadele, kelle omafinantseeringu määr jääb panga silmis liiga madalaks. See laen aitab pangast lisaraha saada ja selle tingimused on seotud ettevõtte majandustulemustega. Mitmed firmad on avalduse laenu saamiseks juba Kredexile esitanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 20:05
Otsi:

Ava täpsem otsing