Märtsi lõpuks 21% eelarve mahust täis

07. aprill 2009, 13:20

Märtsi lõpuks oli riigieelarvesse
maksutulusid tasutud 13,9 miljardit krooni, mis moodustab 20,9 protsenti
eelarves planeeritust, selgub maksu- ja tolliameti andmetest.

Möödunud aasta kolme esimese kuuga laekus riigieelarvesse 15,5 miljardit krooni ehk 21 protsenti eelarves planeeritud maksutuludest. Märtsi lõpu seisuga on maksulaekumised lisaeelarve graafikus, teatas rahandusministeerium.

Sotsiaalmaksu on kolme kuuga tasutud 7,4 miljardit krooni ehk 24 protsenti kavandatust. Statistikaameti kiirstatistika näitab tööstustoodangu järsku langemist nõudluse vähenemise tõttu ning sellest tulenevalt võib eeldada ka tööjõumaksude tasumise vähenemist seotud valdkondades. Suurim langus toimus ehitusmaterjalide tootmises, kemikaalide ja keemiatoodete tootmises, puidutöötlemises ja puittoodete tootmises ning masinate ja seadmete remondi ja paigalduse tegevusaladel, teatas rahandusministeerium.

Füüsilise isiku tulumaksu tagastused ületavad märtsi lõpuks tasutud tulumaksu ning tasumiste saldo on miljardi krooni ulatuses negatiivne. Aprilli alguseks maksu- ja tolliametile elektrooniliselt esitatud deklaratsioonide põhjal kuulub kokku tagastamisele 2,6 miljardi krooni ulatuses füüsilise isiku tulumaksu. Kokku on tagastatud 2,2 miljardit krooni.

Kohalikele omavalitsustele eraldati märtsis füüsilise isiku tulumaksu 897,5 miljonit krooni. Alates 1. aprillist vähenes omavalitsustele eraldatava tulumaksu osakaal 11,9 protsendilt 11,4 protsendini ning seetõttu vähenevad ka neile füüsilise isiku tulumaksust eraldatavad summad.

Juriidilise isiku tulumaksu tasuti märtsis 285 miljonit krooni. Kolme kuuga on tasutud 685,2 miljonit ehk 20,6 protsenti eelarves planeeritust.

Käibemaksu tasuti märtsi lõpuks 4,3 miljardit krooni, mis moodustab 22,3% kavandatust. Märtsis tasuti sellest 1,5 miljardit krooni, mis rahandusministeeriumi teatel ületab negatiivsete majandusarengute taustal ootusi. Eratarbimine on aga jätkuvalt vähenemas ning tarbijate madal kindlustunne omab mõju ka käibemaksulaekumistele.

Võrreldes eelmise aasta märtsiga on aktsiisilaekumised kasvanud, kuid see tuleneb möödunud aasta alguses toimunud aktsiismäärade tõusule eelnenud varude soetamisest 2007. aasta lõpus ning sellega kaasnenud tavapäratult madalast võrdlusbaasist alates veebruarist.

Alkoholiaktsiisi tasuti märtsi lõpuks 524,4 miljonit krooni, mis moodustab 21% kavandatust. Märtsis tasuti sellest 153,4 miljonit krooni, mis on oodatust mõnevõrra vähem. Alkoholiaktsiisi tasumist on olulisel määral vähendanud eratarbimise langustrend. Tubakaaktsiisi oli märtsikuu lõpu seisuga tasutud 421,3 miljonit ning eelarvest on täidetud 22,8%.

Kütuseaktsiisi tasuti kolme kuuga 1,1 miljardit krooni. Märtsi seisuga on eelarvest täidetud 24,3%. Tarbitavad kütusekogused on rahandusministeeriumi teatel vähenemas ning mõjutatud nii eratarbimise kui transpordisektori kokkutõmbumisest.

Ettemaksukonto muutus mõjutas märtsis tasutud maksusummasid -205,6 miljoni krooni ulatuses. Ettemaksukonto kajastab ettemakseid tulevaste perioodide maksukohustuste arvelt. Konto muutus näitab ettemaksete tegemise ning nende kasutamise suhet. Konto negatiivne muutus viitab, et märtsis tehti ettemakseid vähem kui neid ära kasutati.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 13:20
Otsi:

Ava täpsem otsing