Kuum: me ei saa rohkem müüa, kui me tarbime

08. aprill 2009, 18:05

Konjunktuuriinstituudi juhtiv teadur Leev
Kuum toonitas täna peetud majandusprognoosi tutvustaval pressikonverentsil
korduvalt, pidades silmas liiga kergekäeliseks muutunud töötajate koondamisi, et
me ei saa rohkem müüa, kui me tarbime.

„Ettevõtjad peavad hästi mõtlema, et me ei saa ka rohkem müüa, kui me tarbime,“ pani Kuum ettevõtetele südamele, et ettevõtted liiga kergekäeliselt ei koondaks ja probleemide lahendamisest kõrvale ei hiiliks ning vastutust riigi õlule ei lükkaks.

Kuum rääkis, et 1. kvartalis jätkus majandusolukorra halvenemine, mida ka prognoositi. „Majanduslanguse vahetuks põhjuseks on endiselt sisenõudluse madal tase ja välisturgude kokkukuivamine,“ nentis ta.

„Eesti majanduses jätkub allakäik,“ võttis Kuum konjunktuuriinstituudi korraldatud ekspertide küsitluse tulemused kuue kuu prognooside kohta kokku. „Ei ole märke, et olukord läheb järgmistel kuudel paremaks.“

Kuum püüdis vaatamata pessimistlikele majandusprognoosidele teha optimistlikku nägu, toonitades, et kõige selle negatiivse juures on hea tõdeda, et majanduskriisis pingutavad inimesed rohkem, igatahes palju rohkem kui buumi ajal.

Ta tõdes, et järsk majanduslangus on pidurdunud, kuid kindlasti saab öelda, et põhi ei ole veel käes, aga üksikutel sektoritel, nagu teenindus, on tõenäosus, et sesoonsusest tingituna hakkab veidi paremini minema.

Majanduskliima indeks näitab Kuuma sõnul detsembriga võrreldes mõõdukat tõusu ja seda oodatakse 6 kuu paranemise arvel. Eeldatakse, et valitsuspoolsed abiprogrammid, mis on suunatud ettevõtete kiiremale kohanemisele, töötute ümberõppele, ekspordi arendamisele hakkavad lähikuudel nähtavamaid tulemusi andma.

Majanduse käekäik Eestis on endiselt suures sõltuvuses arengust Euroopa Liidus ja kogu maailmas, mis muudab Eesti olukorra ebakindlaks, puudub kindel teadmine, kaua kestab liikumine halvenemise poole, rääkis Kuum.

„Me ei tohi alahinnata sõltuvust välisturgudest, sest arenguprognoosid tänavu on kõik negatiivsed, osaliselt ka järgmisel aastal,“ hoiatas Kuum.

Kõik küsitluses osalenud eksperdid uskusid, et inflatsioon on 6 pärast madalamal tasemel kui praegu. Oodatakse, et 6 kuu pärast jäävad laenuintressid pigem kas samaks või vähenevad. Aktsiahindade puhul nähti sama trendi.

Väliskaubanduse puhul oodati suures osas, et poole aasta pärast on impordi maht väiksem ja veidi üle poolte ekspertidest arvasid, et ekspordimaht on praegusest suurem.

Kuum ütles, et kriisi ajal majandusprobleemide raskuskese muutub. Esimesele kohale on tõusnud ebapiisav nõudlus. „Kõige raskem on müümine,“ rõhutas Kuum neid sõnu mitmel korral.

Kõige enam eksperte arvas, et tänavu neljandas kvartalis on inflatsioon asendunud deflatsiooniga, mis tähendab -1,6protsendilist tarbijahinnaindeksit. Tänavuse aasta majanduslanguseks prognoosivad eksperdid keskmiselt -7,5% ja järgmiseks aasta -0,2%. Majandus võiks kasvama hakata 2011. aastal.

Taust: Eesti Konjunktuuriinstituudi ekspertide paneel 2009

Osalejad:
*R. Eier
*M. Ivask
*A. Järvan
*J. Järve
*R. Kilk
*A. Kokk
*V. Kraft
*K. Kukk
*A. Kuningas
*L. Kuum
*M. Lauri
*H. Meerits
*M. Milder
*A. Purju
*J. Reiljan
*I. Rõtov
*A. Saarniit
*A. Säälik
*E. Terk
*H. Vitsur

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2009, 20:06
Otsi:

Ava täpsem otsing