Mongoolia aktsiad paeluvad

08. aprill 2009, 10:50

Templeton Asset Managementi fondijuht Mark
Mobius, kes juhib 20 miljardit dollarit arenevate turgude varasid, on Bloombergi
andmetel uurimas võimalusi investeerida Mongoolia aktsiatesse.

Templeton on ostnud Mongoolias äri ajavate ettevõtete aktsiaid, nagu Hiina kulla- ja söekaevandajate omi. Templeton ei ole veel Mongoolia turule sisenenud, kuna vajab panka, kus saaks väärtpabereid hoida.

„Me näeme, et maad nagu Hiina loovad liite kindlustamaks pikaajalist ligipääsu toorainetele,“ ütles Mobius. „Lühiajaliselt kannatab maa toorainete hinnalanguse mõju all, kuid pikaajaline tooraine hindade tõus on Mongooliale kasulik.“

Rio Tinto Group on öelnud, et Mongoolia on maailma suurim kasutamata vase-kullapotentsiaaliga maa. Investorid panustavad, et Hiina toorainenälg muudab riigi majanduskasvu jätkusuutlikuks. Viimasel kolmel aastal on Mongoolia majanduskasv olnud keskmiselt 8,5 protsenti. Viimase 24 kuu jooksul on riiki voolanud umbes miljard dollarit investeeringuid.

Marc Faber ütles, et Mongoolia on kahe armastaja – Hiina ja Venemaa vahel. Ta lisas, et riigil on hiiglaslik potentsiaal. Ta on ühtlasi Kanadas asuva Ivanhoe Minesi direktor, mis arendab koos Rio Tintoga Mongoolias Oyu Tolgoi vase ja kullamaardlat.

„See on uskumatult maavaraderikas maa – järgmine Saudi-Araabia ja asub maailma rahvaarvukama riigi kõrval,“ ütles Faber.

Mongoolia MSE Top 20 indeks on tänavu langenud 8,7 protsenti.

„Kuldaeg on maha magatud,“ ütles Oaktree Capitali juht Ralph Parks. „See on tragöödia. Kujundlikult on miljardid dollarid palumas, et neid investeeritaks Mongooliasse.“

Mongoolia väliskaubandusest üle poole toimus mullu Hiinaga.

Mobius ütles, et põhimureks on Mongoolia aktsiate likviidsus. Templeton võib siseneda turule läbi piiriturgude (frontier markets) portfelli ja väikese turuväärtusega ettevõtete fondide, mis on paremini sobivad investeerimiseks Mongooliasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2009, 16:07
Otsi:

Ava täpsem otsing