Esimene vasikas läks aia taha

Tarvo Vaarmets 09. aprill 2009, 00:00

Tulemuste hooaeg on lahti löödud, Dow Jonesi liige, USA suurim ja maailma kolmas alumiiniumitootja Alcoa on oma etteaste teinud. Tuli välja küll nõrgem esitus, kui fännid üle maailma ootasid, aga mitte oluliselt. Väike signaal siiski, et niigi madalale langenud ootustele ei ole USA ettevõtete jaoks eriline probleem negatiivses mõttes tuul alla teha. Mõni analüütik arvab, et näeme viimase aja koledamaid kvartalitulemusi ja võib-olla on just pärast võimaliku pessimismi võimendumist aeg hakata turgu juba veidi lähemalt piiluma.

Autosid eriti enam ei osteta, lennukeidki ehitatakse vähem ja isegi joogipurkide kasutus on löögi saanud - see on aga alumiiniumi hinnale (tipust on hind kukkunud 69%) andnud tugeva löögi ja viinud sellest johtuvalt ka Alcoa juba teise järjestikusesse kvartali kahjumisse. Alumiiniumigigandi käive tuli 44%-lise kolinaga 4,15 miljardi dollarile, ilma ühekordsete kuludeta kahjumiks oli kontsern sunnitud vastu võtma aga 59 USA senti aktsia kohta. Analüütikud suutsid seekord oma prognoosis olla üsna täpsed, oodates vaid kolm senti väiksemat kahjumit ja 4,08 miljardi dollari suurust käivet. Asjad on halvad ja veel halvem on see, et eriti rõõmsat muutust ei ole veel ka näha - Alcoa ootab nõrka nõudlust ka lähikuudeks.

Keeruliseks muutunud turutingimustega võitlemiseks on Alcoa asunud tegema seda, mida paljud teisedki praeguses situatsioonis - kulusid vähendama ja lisakapitali kaasama. Mõni päev enne neljanda kvartali miinuskasumite avaldamist teatas Alcoa jaanuaris, et koondab kogu oma töötajaskonnast 13%, müüb neli äriüksust ja vähendab tootmist. Märtsis otsustas alumiiniumikontsern aga esimest korda enam kui viimase kahekümne aasta jooksul dividende õhemaks lõigata, samuti aktsiate ja võlakirjade müügi abil oma finantspositsiooni parandada. Eelmisel nädala teatas Alcoa aga taas tootemahtude kärpimisest, mille tagajärjel langeb aastane kogutoodang viiendiku võrra.

Lootust siiski on, sest riikide majanduse ergutamispaketid sisaldavad ka näiteks infrastruktuuriobjektide ehitamist, mis peaks lühiajalises plaanis turgutama ka nõudlust alumiiniumi järele.

"Hiina jätkab sealse nõudluse rahuldamiseks ka edaspidi alumiiniumi importimist, kuid see on ajutine, sest hiinlased liiguvad suurema sõltumatuse suunas," viitas Alcoa juht Klaus Kleinfeld muutusele pikemas perspektiivis, lisades samas, et linnastumine ja rahvaarvu kasv peaksid nõudlust ka pikemas ajahorisondis suurendama.

Alcoa tulemustest ja kommentaaridest võib välja lugeda, et ettevõtte olukord on endiselt keeruline ja erilisi optimistlike noote lähituleviku osas pole näha. Kulude kokkuhoid ja tootemahtude kärpimine on alles oma alguse saanud, mis tähendab, et sealt tulevat efekti peab samuti veel mõne aja ootama. Ja jätkuva nõudluse nõrgenemise tingimustes on üsna raske ka Alcoa teise kvartali tulemustes kasumipööret oodata.

Veidi leevendust pakub õnneks just Hiina, kus nõudlus on endiselt kasvamas, aga siiski mitte piisavalt, et Euroopa ja Põhja-Ameerika kukkumist ära siluda. See tähendab, et eelmise aasta globaalsele kolmeprotsendilisele alumiiniumitarbimise kukkumisele tuleb sel aastal nii mõnigi protsendipunkt juurde liita. Sellest omakorda johtub, et Alcoa jaoks olulisel alumiiniumi hinnal ei ole ka erilist tõusu loota.

Laiemas plaanis sai USA tulemuste hooaeg seega kerge negatiivse maiguga alguse, lähinädalate jooksul saab näha, kas see kerge pessimism võimendatakse või lükatakse ümber (ehk tulevad finantsettevõtted oma uue raamatupidamise trikiga appi). Siiski ei näi veel hõiskamiseks põhjust olevat ja tõusu asemel peaks panustama hoopis turgude langusele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing