Tootmisjuht samastub üha enam IT-mehega

Ain Alvela 09. aprill 2009, 00:00

IT-firmad tulevad igal aastal välja senistest üha täiuslikumate arvutiprogrammidega, mis pärast ettevõtte arvutivõrku installeerimist ja vajalike parameetrite etteandmist asuvad ise rehkendama ressursside tootlikkust ja annavad häiret, kui mõnes tootmise lõigus tuleb ilmsiks tõrkeid ehk pudelikaelu.

TTÜ õppejõud Eedo Kalle märkis, et tootlikkuse tõstmise juhtimissüsteemi loomist võib käsitleda kui innovatsiooni, mis koosneb kahest omavahel seotud osast - tootlikkuse kasvu juhtimissüsteemi juurutamine ja tootlikkuse kasvu tagavad meetodid.

"Tootlikkus ei suurene automaatselt ega stiihiliselt, vaid teatud juhtimissüsteemi kaudu," rõhutas Kalle.

OÜs Struktuur Meedia välja töötatud veebipõhine tarkvaraprogramm sisaldab tootmise automaatse planeerimise ja juhtimise rakendust. Ettevõtte juhataja Ahto Reinaru sõnul on annab see tootmisjuhtidele andmed, mille alusel tootmise efektiivsuse taset hinnata.

"Tootmisettevõtete ees seisvatest ülesannetest on praegu tähtsaim töö õige planeerimine. AutomatWeb toimib ühest küljest tootmise planeerijana, teisalt on see aruande vahend protsessi iga töölõigu kohta," selgitas Reinaru. Plastakende tootja AS Plasto võttis aasta eest kasutusele maailmatasemel tootmise juhtimise programmi, mille rakendamiseks kulus mitu miljonit krooni.

"Juurutasime töösse Hispaania programmi Prefsuite," märkis Pärs. "Kuigi see läks maksma oma 300 000 eurot (ligi 4,7 mln kr), ei julgeks me selleta üldse eksporttoodangut teha, sest programm kontrollib nii müüki, tootmist, ladu kui ka logistikat."

Plasto tehnoloog Tarmo Purge lisas, et tegu on ressursiplaneerimise programmiga, mis aitab kalkuleerida efektiivseima tee tellimusest valmistoodanguni.

Pooltoodete markeerimist ja selle kaudu kogu tootmisprotsessi jälgimist ning süsteemset arvepidamist võimaldava Navision Axapto majandustarkvara abil paraneb toote valmimise jälgitavus ning tootmisprotsessi juhtimine.

Axaptot kasutava ASi Estiko-Plastar tootmisjuht Raimond Tamm tõdes pärast neli aastat kestnud tööd, et programm võimaldab tootmisprotsessi ajalugu jäädvustada ja vajadusel praagijuhtumeid lahendada. "Saame anda töötajatele operatiivselt tagasisidet, kui me mingis lõigus tulemustega rahul ei ole," ütles ta.

ASi Usesoft tootmistarkvara ProdMaster pakub asendust Excelil põhinevale arvepidamisele. ProdMasteriga saab tootja kontrolli alla tellimusinfo, arveldamise, laovarud ja aruandluse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing