Euroopa Keskpank: majanduse toibumist oodata 2010

09. aprill 2009, 12:03

Majandusaktsiivsus jääb euroalal tänavu
nõrgaks aasta lõpuni ning toibumist on oodata alles tuleval aastal, kirjutab
Euroopa Keskpank täna avaldatud kuubülletäänis.

Inflatsioonisurve väheneb.

Pank märgib, et euroala majanduskasv on finantsturgude ebastabiilsuse mõjul märgatavalt aeglustunud ja maailmamajanduse langusega on vähenenud ka euroala nõudlus. Olemasolevad andmed ja uuringunäitajad viitavad sellele, et 2009. aasta alguses püsis euroala majandusaktiivsus väga madal. Majanduskasv jääb tõenäoliselt väga tagasihoidlikuks käesoleva aasta lõpuni ja peaks järk-järgult taastuma 2010. aastal. Toormehindade järsk langus alates 2008. aasta suvest toetab reaalset kasutatavat tulu ja seeläbi ka tarbimist. Lisaks peaksid üleilmsele ja euroala nõudlusele üha positiivsemat mõju avaldama kavandatavad olulised makromajanduslikud stiimulid ja finantssüsteemi taastamiseks nii euroalal kui ka väljaspool võetud meetmed, kirjutab pank.

Seda mõju silmas pidades peaksid majandustegevuse väljavaatega seotud riskid olema üldiselt tasakaalustatud. Ehkki toormehindade alanemine ja poliitilised meetmed võivad avaldada oodatust positiivsemat mõju, võib finantsturgude ebastabiilsuse mõju reaalmajandusele olla suurem, protektsionismisurve võib tugevneda ning maailmamajanduses võib esineda üleilmsest tasakaalustamatusest tingitud ebasoodsaid arengusuundi.

Inflatsiooni kohta märgib Euroopa Keskpank, et inflatsiooni alanemine alates eelmisest suvest kajastab eeskätt üleilmsete toormehindade järsku langust vaatlusalusel perioodil. Üha rohkem hakkab ilmnema ka inflatsioonisurve laiapõhjalisema vähenemise märke.

Panga hinnangul peaks aastane koguinflatsioonimäär lähikuudel jätkuvalt langema ning võib aasta keskpaigaks muutuda ajutiselt negatiivseks. Seejärel peaks inflatsioonimäär taas tõusma. Rahapoliitika seisukohalt ei ole selline lühiajaline kõikumine aga oluline. Perspektiivis on aga inflatsioonootused euroalal jätkuvalt kooskõlas panga eesmärgiga hoida inflatsioonimäär allpool 2% taseme lähedal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2009, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing