Obama dilemma: tarbida või säästa?

09. aprill 2009, 14:22

USA presidendil Barack Obamal tuleb
ameeriklasi veenda tarbima praegu ja säästma edaspidi, et USA majandus jälle
tugevale alusele saada, kirjutab agentuur Reuters.

Ajal kui tarbijad kardavad oma töökohti kaotada ja muretsevad oma pensionide pärast on see raske ülesanne nii kodus kui välismaal. Ning isegi kui see Obamal õnnestub, ei taastu majanduskasv enam kriisieelses tempos. USA tarbija suhtumine tarbimisse ja säästmisesse on muutumas ning muutuma peab ka muu maailma lootmine USA suure turu peale.

Asjatundjad on aastaid manitsenud, et maailma majandus sõltub liigselt USA tarbijast, mis tõi üheltpoolt kaasa USAs liiga suured defitsiidid, mis ei saa lõpmatuseni kesta, ning ekspordist sõltuvates riikides omakorda liiga suured ülejäägid. Eelkõige Hiinas.

Äsja Euroopas olles juhtis Barack Obama pressikonverentsidel korduvalt tähelepanu sellele, et USA senine „laena-ja-kuluta“ tüüpi majandusmudel peab kriisi järel muutuma.

„Kestev kasv ei saa tugineda spekulatsioonidel, ülekuumenenud finantsturgudel ega ülekuumenenud kinnisvaraturul. Samuti sellel, et USA tarbijad oma krediitkaartidest viimase välja võtaksid või et me lõpmatuseni võlgu kulutamist jätkaksime,“ ütles Obama läinud nädalal.

„Vaja on liikuda laena-ja-kuluta majandusest säästa-ja-investeeri majandusse,“ ütles Obama, lisades, et kogu maailma mastaabis tuleb ümber mängida, kes kui palju säästab või kulutab. See tähendab muutust kogu kaubanduspildis.

Presidendi suust, kes on äsja kinnitanud läbi aegade suurima riikliku abikava majanduse toetuseks ning esitanud rekordilise defitsiidiga riigieelarve eelnõu, on neid sõnu imelik kuulda. Neis väljendub aga Obama ees seisev dilemma: suur kulutamine võib tunduda lühiajaliselt õigustatud, kuid mitte pikemas perspektiivis. Kui majanduslangus läbi saab, on USA õlul ränkraske võlakoorem, samal ajal kui kasvab eakate hulk, kes riigilt pensioni ootavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2009, 15:08
Otsi:

Ava täpsem otsing