Rahandusministeeriumi nõukojas arutati riigieelarve parandamist

09. aprill 2009, 17:54

Täna toimus rahandusministeeriumis
majandusekspertidest ja arvamusliidritest koosneva nõukoja koosolek, mille
arutelu keskmes olid majandusolukorrast tulenevad muudatused eelarves ja
võimalikud kulude kokkuhoiukohad.

Rahandusministeeriumi esindajad andsid kohtumisel kiirülevaate viimasest majandusprognoosist ja sellest tulenevatest mõjudest riigieelarvele. Kohtumisel tõdeti, et kui aluseks võtta rahandusministeeriumi majandusprognoosi riskistsenaarium, siis oleks vajalik juba 2009. aasta eelarves kulude kokkuhoidu saavutada või tulusid suurendada 6 miljardi krooni ulatuses.

Majandusolukorra ja eelarve postisiooni kirjeldavale ettekandele järgnevas diskussioonis keskenduti konkreetsetele lahendustele eelarvepostisiooni parandamiseks ja majanduse elavadamiseks. Kõne all olid nii ekspordi tõhustamine, eurotoetuste seniste prioriteetide ümbervaatamine ja nende tulemuslikum kasutamine kui ka erinevad ettevõtlust puudutavad teemad.

"Tänasel kirglikul arutelul pakuti välja mitmeid ideid riigi tulude suurendamiseks ning kulude kokkuhoiuks. Nii näiteks räägiti avaliku sektori kulude ja palkade kärpimise võimalusi ning riigi teenuste ühendamist. Samuti peatuti pensionisüsteemi ümbervaatamisel ning ka võimalikel maksuteemadel, sealhulgas käibemaksu- ja tulumaksumuudatustel," kirjeldas kohtumist rahandusministeeriumi kantsler Tea Varrak. "Rahandusministeeriumi ülesandeks on koondada majandus- ja rahandusvaldkonna arvamusliidrite mõtted ja ideed ning siduda need rahandusministeeriumi eelarve muudatuste ettepanekutesse ja riigi eelarvestrateegiasse."

Eraldi käsitleti tänases nõukojas ka majanduse ja eelarve jätkusuutlikkuse olulisust, mille osas rõhutas nii mõnigi osaleja, et eurole üleminek ei saa olla eesmärk omaette ning eurot ei tohiks võtta kui majanduse ainsat päästerõngast Eesti jaoks.

Rahandusministeeriumi nõukoda on koos käinud juba üle aasta ning arutanud maksupoliitikat, kindlustusvaldkonda, finantskriise puudutavaid küsimusi ja palju teisi teemaid. "Nõukojas väljapaktud mõtetel on oluline väärtus riigi rahanduse ja eelarvepoliitika suunamisel. Usun, et seda võimalust hindavad ka meie poolt kaasatud eksperdid ja arvamusliidrid ning meie minister," sõnas rahandusministeeriumi kantsler.

Rahandusministeeriumi nõukoda kogunes esmakordselt 2008. aasta veebruaris ning see koosneb Eesti majandus- ja rahandusalastest ekspertidest

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2009, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing