Vaikne tsunami pühib üle Venemaa pankade

09. aprill 2009, 10:33

Bloombergi küsitletud analüütikud
prognoosivad tänavu Venemaa pankade halbade laenude neljakordset kasvu, 70
miljardile dollarile, süvendades rängimat majanduslangust 1998. a rubla
krahhist.

Hapude laenude osakaal kasvab märtsikuu 3,2 protsendilt 12,8 protsendile sellest 18,4 triljonist rublast (549 miljardit dollarit), mis Venemaa firmad ja eraisikud läinud aasta lõpus pankadele võlgnesid, prognoosisid Bloombergi küsitelutud 17 analüütikut. Euroopa suurima panga HSBC Holdings Plc hinnangul kasvab hapude laenude osakaal isegi 23%le, mis on kõrgeim näite Euroopas Ungari 25% järel.

Maailmapank ütles läinud nädalal, et halbade laenude „vaikne tsunami“ ähvardab pidurdada Venemaa majanduse toibumist. UniCredit SpA hinnangul peab valitsus pankade päästmiseks eraldama kuni 50 miljardit dollarit, mis on enam kui kaks korda suurem summa seni pankadele lubatud abist.

„Paljud väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted lähevad pankrotti ja aeglustavad majanduse toibumist,“ ütles HSBC analüütik Aybek Islamov.

Peaminister Vladimir Putin andis pankadele veebruaris käsu taasalustada laenuandmist n.ö strateegilise tähtsusega ettevõtetele nagu AvtoVAZ.

Sberbanki juht German Gref ütles sel nädalal, et viivislaenude osakaal kasvab Venemaa pankades iga kuuga 20%. Pank prognoosib tänavu halbade laenude kolmekordset kasvu - 8,9%le laenuportfellist.

Venemaa teine suurim laenuandja VTB Group prognoosib halbade laenude osakaalu kasvu 10,5%le, mis võib pangale maksta investeerimisjärgu reitingu.

1998. a kriisis, kui Venemaa valitsus ei suutnud täita oma võlakohustusi (võla suurus 40 miljardit dollarit) ja rubla odavnes dollari suhtes 71%, kasvas halbade laenude osakaal Venemaa pankades IMFi andmeil 40%le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2009, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing