Sotsiaalses rehabilitatsioonis on lastel eelisõigus

11. aprill 2009, 16:00

Sotsiaalministeeriumis kohtumisel puudega
inimeste esindajatega kiideti neljapäeval heaks idee, et praeguses olukorras
toetatakse sotsiaalses rehabilitatsioonis eelisjärjekorras lapsi.

„Lastele on tänavu sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus rahaliselt sada protsenti tagatud,“ ütles sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna peaspetsialist Marina Runno, edastas ministeeriumi pressiteenistus. „Kaotatud on ka piirangud teenuse osutamiseks ning vajadusel saab just seda teenust, mida inimesel vaja, kuni maksimaalse aasta maksumuseni. Näiteks nägemispuudega inimesed saavad vajadusel eripedagoogi ja tegevusterapeudi teenust vajalikus mahus.”

Sotsiaalset rehabilitatsiooni pakkudes arvestatakse rohkem individuaalseid vajadusi. Üha enam kasutatakse oma töös teaduspõhist ning juhtumipõhist lähenemist ja osutatakse teenuseid programmidena, lisas Runno.

Probleemidena tõid puudega inimeste esindajad kohtumisel välja puudespetsiifiliste teenuste vähesust. Samuti tõstatati probleeme, mis puudutavad haridusteemasid. Osalenud tõdesid, et üha suurem roll sotsiaalse rehabilitatsiooni toimimisel on võrgustikud ja koostöö erinevate osapoolte, sealhulgas rehabilitatsioonimeeskonna ning kohaliku omavalitsuse vahel. Puudega laste esindajad märkisid, et väga oluline on koolide, kohalike omavalitsuste ning lapsevanemate omavaheline suhtlemine. Veel toodi välja, et noored liikumispuudega ja nägemispuudega inimesed vajavad rohkem töö- ja õppimisvõimaluste alast nõustamist.

Võrreldes eelmiste aastatega on sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust osutavate asutuste arv kasvanud. Tänavu on neid 76. Tänavune eelarve - 84,4 miljonit krooni - jaotub võrdselt laste ja täisealiste vahel (mõlemale grupile 42 miljonit krooni).

Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuste eelarve on võrreldes eelmise aastaga täisealistele teenuse saajatele vähenenud. Kuigi tänavu on riigieelarvest eraldatud summa 84,44 miljonit krooni, sisaldab see eelmisel aastal laste rehabilitatsiooniteenuseks kasutamata jäänud raha.

Eelmisel aastal osutati rehabilitatsiooniteenust 95 miljoni krooni eest ligi 20 000 inimesele, sealhulgas täisealistele 67 miljoni krooni ulatuses. Eelmise aasta eelarve sisaldas samas ületulnud jääki aastast 2007.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2009, 16:00
Otsi:

Ava täpsem otsing