Venemaa kõlbab vaid spekulandile

Tõnis Oja 13. aprill 2009, 00:00

Üsna pikaajalise investeerimiskogemusega kolleeg kiitles mõned nädalad tagasi, kui hästi on tal läinud Venemaa investeeringutega. "Võrreldes muuga tundub Venemaa olevat üsna turvaline," kinnitas ta veel eelmisel nädalal. Ainus häda on tema sõnul see, et Swedbanki Venemaa Fondi osakute tootlus jääb RTS indeksile alla.

Tõsi ta on. Idanaabrite börsil on läinud tänu nafta hinna tõusule ning valitsuselt oodatavale abile väga hästi. Kerkis ju Venemaa kauplemissüsteemi RTS indeks märtsis kokku 27 protsenti, mis on selle suurim tõus alates 2000. aasta märtsist. Selle tulemusega oldi maailmas üsna tipus.

Suhteliselt optimistlikud on Venemaa suhtes investeerimispankade aktsiaanalüütikud. Nii tõstis möödunud nädalal Venemaa aktsiate soovitust Šveitsi investeerimispank Credit Suisse. Optimismiks annavad põhjust panga Londonis resideeruva analüütiku Aleksander Redmani sõnul nafta hinnalanguse peatumine, rubla kursi stabiliseerumine keskpanga soovitud koridoris ning veel terve rida globaalseid indikaatoreid.

Nn fookusnimekirja, millelt oodatakse kõige suuremat tõusu, tõstis Šveitsi pank naftatootjate Lukoili ning Rosnefti aktsiad, eliitnimekirjast arvati välja gaasitootja Gazprom ning riigi suuruselt teine mobiiltelefonide tootja VimpelCom.

Kui aga minna makromajanduslikule tasandile, siis mida päev edasi, seda kehvemaid uudiseid ida poolt tuleb. Investeerimispanga VTB Capital arvutuste järgi kukkus Venemaa majandus märtsis 5,4 protsenti, mis on sisemajanduse kogutoodangu suurim kukkumine alates 1998. aasta maist. Esimeses kvartalis kahanes majandus panga hinnangul 4,4 protsenti.

Ka peaminister ning ilmselt ikka veel riigi sisuline liider Vladimir Putin kinnitas, et see aasta tuleb riigile väga raske ning kriisist väljumiseks kulutab valitsus 3 triljonit rubla (90 miljardit dollarit).

Venemaa suhtes optimistide tugevaim argument ongi riigi reservid, mida suudeti kiire majanduskasvu aastatel kõrvale panna. Eelmise aasta seisuga oli riigil välisvaluutareserve 573 miljardit dollarit, mis oli suuruselt kolmas välisvaluutareserv maailmas.

Paraku on sellest juba hulk läinud, sest keskpank oli sunnitud kulutama 210 miljardit dollarit rubla kaitseks. Ainuüksi selle aasta algusest on keskpanga reservid kahanenud 427 miljardilt dollarilt 385 miljardile ehk 10 protsenti.

Ka valitsus on kasutanud ja kasutamas reserve raskustesse sattunud ettevõtete ja oligarhide päästmiseks.

Bloomberg kirjutas neljapäeval, et halbade laenude maht Venemaa pankades võib sel aastal kasvada 70 miljardile dollarile. Venemaa investeerimispank UralSib alandas kahe suurema panga Sberbanki ja VTSi soovitust spekulatiivselt "osta"-lt "hoia"-le. Ka Serbanki president German Gref kinnitas, et panganduskriis on Venemaal alles algamas.

Just pikemas perspektiivis olen ma Venemaa majanduse tõusu suhtes väga skeptiline. Suurriik ei suutnud ära kasutada pikka tõusuperioodi majanduse ümberstruktureerimiseks (Venemaa majandus seisab sisuliselt ühel jalal - nafta- ja gaasitööstusel) ega ka ettevõtete efektiivseks muutmiseks. Ka president Medvedevi nõunik Arkadi Dvorkovitš kinnitas, et suur osa ettevõtetest järgnevat aastakümmet välja ei vea.

Minu suhtumine Venemaa aktsiaturgudele investeerimisest on ühene. Spekulant, kui usud, et sinna investeerides saad hästi teenida, lase käia, (pikaajaline) investor, hoia eemale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing