Alkoholiaktsiis ei täida riigikassat

14. aprill 2009, 20:09

Eesti Alkoholitootjate Liidu arvutuste
kohaselt jäi tänavu esimese kolme kuu järel riigieelarvesse kange alkoholi pealt
laekumata 42,4 miljonit krooni kavandatud alkoholi aktsiisi ning müügimahtude
langusest tulenevalt arvestuslikult ligi 35 miljonit krooni käibemaksu.

Aktsiisitõus on toonud kaasa salaalkoholituru osakaalu tõusu hinnanguliselt juba 20 protsendile, teatas Eesti Alkoholitootjate Liit.

„Eelmisel aastal tõstis riik alkoholiaktsiisi kahel korral, kokku 33% ning saaavutas sellega loodetule hoopis vastupidised tulemused," ütles Alkoholitootjate Liidu juhatuse esimees Janek Kalvi. "Juba 2008. aastal laekus riigieelarvesse planeeritust 286 miljonit krooni vähem alkoholi aktsiisi. Tänavu kolme kuuga on alkoholiaktsiisi laekumine olnud 42 miljonit krooni kavandatust väiksem.“

Kalvi ütles, et alkoholitootjate liidul puuduvad usaldusväärsed andmed selle kohta, nagu tarbiksid inimesed kriisiajal oluliselt vähem alkoholi, kuid on selge, et aktsiisi tõusuga on riik kahetsusväärselt loonud soodsad tingimused illegaalse alkoholi turu elavnemiseks ja kasvuks lausa viiendikuni turust.

Rahandusministeeriumi andmetel on alkoholiaktsiisi 2009. aasta kahe esimese kuuga riigikassasse laekunud 371 miljonit krooni, mis moodustab vaid 14,9 protsenti riigieelarves kavandatud kahest ja poolest miljardist kroonist. Seejuures laekus veebruaris sellest 138,9 miljonit krooni ehk ainult 5,5 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2009, 20:37
Otsi:

Ava täpsem otsing