Nõunik pügas Kaitseliitu 40 miljoniga?

15. aprill 2009, 14:23

Nädala pärast asub Harju maakohus arutama,
kuidas Kaitseliidu endise ülema Benno Leesiku endine nõunik Sulev Tammemäe
kuritarvitas süüdistuse järgi tänaseks manalateele läinud Leesiku usaldust,
aidates ühtlasi ka kelmusele kaasa. Kahju oli umbes 37,8 miljonit
krooni.

Lisaks Tammemäele on kohtu all ka Äripäeva rikaste TOPis figureerinud Sander Kaus ja Sven Maanurm. Kõik kolm olid ja on tuttavad.

Kaitsepolitsei aastaraamatu järgi saatis amet mullu juulis riigiprokuratuuri kriminaalasja Kaitseliidu ülema nõuniku Sulev Tammemäe tegevuse kohta, keda kahtlustatakse usalduse kuritarvitamises ja kelmusele kaasaaitamises.

Kriminaalasja materjalidest nähtuvalt mängis Tammemäe aastail 2005-06 kokku oma varasemate töökaaslaste Sander Kausi ja Sven Maanurmega ning korraldas nendele kuuluvalt äriühingult Kaitseliidule Tallinna kesklinnas aadressil Uus-Tatari 25a asuva hoone soetamise ligikaudu 37,8 miljonit krooni kallimalt, kui oli selle tegelik turuväärtus.

2005. aasta oktoobris, kui valitsus andis Kaitseliidule loa kinnistu osta, oli kinnistu omanik Eesti Ekspressi andmetel Brooklyn Holding OÜ, mille juhatusse kuulus ka Sander Kaus. Novembris 2005 sai hoone omanikuks OÜ Delenbridge. Selle juhatuses oli Kaus koos Sven Maanurmega.

Sulev Tammemäe asus Kaitseliidu ülema nõunikuna tööle novembris 2005, neli kuud enne kahjulikku kinnistuostu. Kausi ja Maanurme kahemehefirmalt OÜ Delenbridgelt Kaitseliit 2006. aasta veebruaris krundi ostiski.

Kapo aastaraamatu järgi esitati hoone turuväärtuse kunstlikuks suurendamiseks Kaitseliidule tuntud kinnisvarafirmade nimel fiktiivsed ostupakkumised hoone turuväärtusest rohkem kui kaks korda kõrgemale hinnale. Kaitseliit sai kahju, ostes Uus-Tatari 25a 1000ruutmeetrise hoonestatud kinnistu 46,5 miljoni krooni eest.

Kapo hinnangul on tähelepanuväärne ka asjaolu, et vahetult pärast kinnistu müüki lahkus Sulev Tammemäe Kaitseliidust ning asus tööle Kausi ja Maanurme ettevõttesse.

Kõiki kolme kahtlustatakse karistusseadustiku § 217 järgi usalduse kuritarvitamises – teise isiku varaliste huvide järgimise kohustuse rikkumises, millega tekitati suur kahju.

Sulev Tammemäed süüdistatakse skeemi täideviimises, Sander Kausi ja Sven Maanurme kaasaaitamises.

Sander Kaus alustas karjääri Hansapanga Grupis olles praegu ligi 500 000 kroonise maksuvõlaga kimpus oleva OÜ Baltreal Investi juhatuse liige. Ka Maanurm on sama ettevõtte juhatuses. Enamusosalusena kuulub Kausile ka äri-ja juhtimisalast nõustamist pakkuv Bernsten OÜ, millel samuti pisike maksuvõlg. Sama tegevusala esindab ka Kausi ja Maanurme kahemehefirma OÜ Delenbridge.

Kausile kuulub osaliselt ka Waldstock OÜ, millel samuti pisike maksuvõlg. Sven Maanurmele kuulub mitteeluruumide rentimisega tegelev OÜ Ademen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 08:22
Otsi:

Ava täpsem otsing