Poola taotleb IMFilt tingimusteta abilaenu

Sirje Rank 16. aprill 2009, 00:00

Poola plaanib kasutada Rahvusvahelise Valuutafondi üht uuemat laenuliiki, mis on mõeldud kriisi ennetuseks.

Taolise laenuga ei käi kaasas rangeid tingimusi, millega paljudel riikidel on IMFi abi kasutusest kibedad kogemused. Samuti ei pane see laenu küsijale külge n-ö halba märki, kuna laenu annab IMF vaid riikidele, mille majandus on tugeval alusel, ent mis on raskustes väliskeskkonna mõjul.

Poola rahandusminister Jacek Rostowski ütles sel nädalal, et Poola valitsus taotleb IMFilt selle uue laenuvõimaluse raames üheks aastaks 20,5 miljardit dollarit.

IMFi tegevjuhi Dominique Strauss-Kahni sõnul on Poola laenule hea kandidaat ning fond püüab selle kinnitada võimalikult kiiresti.

Rostowski sõnul pole laen mitte hädaabi, vaid lisareserv, mida keskpank vajadusel kasutada saab. Keskpanga varud kasvavad laenu toel kolmandiku võrra, mis peaks peatama zloti "kontrollimatu odavnemise". Veebruaris kukkus zlott kõige madalamas seisus euro suhtes 4,90 zlotile. Eile kauples Poola valuuta tasemel 4,29 zlotti eurost.

Stabiilsem zlott toetaks ühtlasi Poola eurole ülemineku plaane. "IMFi laen hoiab ära spekuleerimise zloti vastu. Stabiilne zlott lihtsustab liitumist vahetuskursimehhanismiga ERM-2", ütles Poola keskpanga nõukogu liige Halina Wasilewska-Trenkner uudistekanalile TVN CNBC.

Analüütikute hinnangud olid valdavalt positiivsed.

"Tegemist on hea uudisega, Poola kindlustab omale vajadusel juurdepääsu IMFi fondidele," kirjutas Danske Banki analüütik Lars Rasmussen.

RBC Capital Markets arenevate turgude strateegi Nigel Rendell võrdles laenu "intressivaba arvelduskrediidiga", nõustudes samuti, et "Poola jaoks on tegemist hea uudisega", mis paneb zlotile põhja alla. "See tähendab, et neil on piisavalt raha oma väliskohustuste täitmiseks," lisas ta.

Ainuke küsimus on, mis saab olema raha hind.

IMFi laen suurendab Poola majanduse usaldusväärsust. Tingimusteta laenu annab IMF vaid riikidele, mille puhul ollakse veendunud, et majandus on tugeval alusel ja valitsuse poliitika stabiilsel kursil. "See on kaasaegne vaste sellele kui pank paneb oma kullakangid kõigile vaatamiseks välja," kommenteeris Pacific Investment Managementi analüütik Curtis Mewbourne.

IMFi uut tüüpi laenule kvalifitseerumiseks on ranged nõuded, kuid kui need on kord täidetud, ei ole edaspidi enam ohtu, et väljamaksed külmutatakse. Enne Poolat on IMFilt sarnase laenu kindlustanud Mehhiko.

Poola majandus on Ida-Euroopa riikidest ühes paremas seisus. Välisraha sissevoolu pidurdumine ja eksporditurgude äralangemine on küll majanduskasvu järsult aeglustanud, kuid see pääseb miinusest. Keskpank prognoosi Poola SKP kasvu tänavu 1,1%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing