Ärikonsultant: meie trump võiks olla ettevõtluskeskkond

16. aprill 2009, 18:04

Eesti ettevõtluskeskkond ja kuvand on need,
millega töötada, et investeeringud Eestisse tuleks, ütles
PricewaterhouseCoopersi (PwC) ärikonsultatsioonide osakonna juht Teet
Tender.

„Kuna väikesesse ja maailma mõttes tundmatusse riiki investeeringute toomine on alati raskem, kui suurtesse tuntud riikidesse, siis üldine ettevõtluskeskkond ning meie kuvand on just need, millega edasi töötada,“ soovitas Tender.

Ta kiitis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi plaani luua investorpakett, sest iga meede Eestisse tulevate investeeringute soodustamiseks on hea. „Loomulikult on alati küsimus, kas tehtud panus ja saadud tulemus on omavahel proportsioonis, ja kas riigil selleks kõigeks ka vahendeid jätkub, aga igaks juhuks mitte midagi teha ei ole täna ka lahendus,“ lisas ta.

Tender rääkis, et PwC kaudu on aastaid uuritud suurte tootmiste siia toomist ning alati küsitakse, millised on Eesti riigi või kohalike omavalitsuste otsesed toetused investeeringute saamiseks. Peamiseks komistuskiviks on ärikonsultatsioonide osakonna juhi sõnul Eesti väike rahvaarv ning sellest tulenevalt ka tööjõu pakkumine.

„PwC osalusel tehtud ja hiljuti avaldatud uuring viitab ikkagi pigem teenuste suunale, kus esialgsed investeeringud ei oleks väga mahukad, aga siin loodav väärtus, selleks vajalik kvalifitseeritud tööjõud ning omakorda sellest riigile laekuvad maksud oleksid pikas perspektiivis meie edu tagatiseks,“ rääkis Tender. Ta lisas, et analüüsimist vajaks ka Eesti maksusüsteem ning ütles, et ühes Maailmapanga ja PwC uuringust selgus, et Eesti ettevõtete maksukoormus on kõrgem kui enamikes Euroopa Liidu liikmesriikides ning naabritel Lätil, Leedul ja Soomel.

„Võistluses naaberriikidest soodsama maksukeskkonna nimel nähakse tänastes Kesk- ja Ida-Euroopa riikides üldiselt kindlat majandusedu ning rahvusliku rikkuse suurenemise tagatist,“ selgitas Tender ning lisas, et see võib aga tuua mitmeid ohte. Tema sõnul on põhiküsimus, kuidas leida tasakaalupunkt, kus riik suudaks oma investeerimiskliima atraktiivsust säilitades koguda jätkuvalt maksutulu seatud ülesannete täitmiseks.

Suurte välisinvestorite Eestisse toomises Tender mingeid ohte ei näe. „Mina selles mingeid ohte küll ei näe, kui, siis ainult seda, et peaksime investoreid siia meelitades püüdma neid nii palju diferentseerida, et suuremad muutused ühes sektoris ei avaldaks väga suurt mõju meie majandusele,“ rääkis ta ning lisas, et kui tahame olla väike, avatud ja paindlik majandus, siis ei ole sellised piirangud otstarbekad.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valmiv plaan tahab soodustada suurte välisinvesteeringute tulemist Eestisse ning püüab aidata investoril siin kanda kinnitada. Näiteks plaanitakse lihtsustada suurinvestoritele riigimaa erastamist, soodustada tööstusparkide loomist, toetada riigi poolt infrastruktuuriinvesteeringuid ning luua toetusmeetmed tööjõu ümberõppeks.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2009, 18:04
Otsi:

Ava täpsem otsing