BÖRS: Tõehetk läheneb

16. aprill 2009, 23:07

USA avaldab kuuldavasti siiski 19 suuremas
pangas tehtud stress testi tulemused, kus regulaatorite nõudmisel vaadati, et
kuidas peavad pangad vastu, kui ettenähtud tingimustel ja ulatuses toimuvad
muutused. Kui testi tulemus näitab, et pankadel on liiga vähe kapitali, siis
laiendatakse pankade kapitali abiprogrammist.

24.aprillil antakse teada testimise tingimused – millised olid eeldused, nagu näiteks tööpuuduse x tasemele taseme kasv.

4.mail avaldatakse testi tulemused ja teatatakse, mis tingimustel pankasid abistatakse.

Iseenesest ei ole stresstestimine panganduses midagi erilist, seda jooksutatakse pankade enda riskijuhtide poolt.

Varem on kõlanud seisukohad, et testi tulemusi ei avaldata ja pangajuhtidel ei soovitata majandustulemuste avaldamisel rääkida sellest, kui hästi neil test läks. Kellel läks halvasti, need ju ei räägiks. Ja sedasi eralduksid terad sõkaldest. Oleksin äärmiselt üllatunud, kui testi tulemusel öeldakse kõigis pankades on kõik korras. Kuidas investorid testi tulemustele reageerivad, on ette kujuteldamatu. Paar mõttekohta siiski on. Kui tulemused tulevad head, võib ralli jätkuda. Kui aga suured institutsioonid või paljud pangad vajavad jälle lisaraha, võib see investoritel kopsu üle maksa visata, kuid ei pruugi. Ka see raha, mida USAl jagada, on suhteliselt väike ja sedagi ei ole ülemäära kulutamata jäänud.

Tänaste börsistaaride sekka kuulus USA suuruselt teine pank JPMorgan, mille kvartalikasum vähenes aastataguse ajaga võrreldes tänu rekordilisele võlakirjakauplemise tulule vaid kümme protsenti. Panga kasumiks tuli 2,14 miljardit dollarit ehk 40 sendile aktsia kohta. Analüütikud ootasid maksueelseks kasumiks 32 senti aktsia kohta. Aktsia (JPM) hind tõusis 2,2 protsenti, 33,28 dollarile.

Teiseks staariks oli kultuslikud mõõtmed omandanud mootorrattatootja Harley-Davidson, mille kasum vähenes aastataguselt 187,6 miljonilt dollarilt 117,3 miljonile ehk 0,50 dollarile aktsia kohta. Tulemus sisaldas 34,9 miljoni dollarilist restruktureerimiskulu. Analüütikud ootasid kasumiks 52 senti aktsia kohta. Harley-Davidsoni aktsia (HOG) hind tõusis 5,7 protsenti, 18,10 dollarile.

Peamised indeksid ujusid avanemise järel langusese, võnkusid ja tegid õhtupoolikul võimsa ralli. Väga sedamoodi tunne tekkis, et keegi jäi ostmisega rongi peale hiljaks. S P 500 indeks tõusis 1,6 protsenti, 865 punktile. Nasdaq tõusis 2,7 protsenti, 1670 punktile. Dow tööstuskeskmine tõusis 1,2 protsenti, 8125 punktile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. April 2009, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing