Ministeeriumide kohtuasjade arv langes mullu

16. aprill 2009, 14:53

2008. aastal on sisuliselt kõigil
ministeeriumidel kohtuasjade arv langenud. Kõige rohkem on kohtuasjade arv
langenud siseministeeriumil ja keskkonnaministeeriumil.

Tänasel pressibriifingul andis justiitsminister Rein Lang ülevaate eelmise aasta kohta, kuidas riigi esindamine kohtus edeneb. "Üldiselt on ministeeriumitel langenud haldusasjad. Üldine pilt on väga rõõmustav, ootamatult rõõmustav," sõnas Lang. "Üldine tendents on hea, õigusabi kvaliteet on tõusnud. Seda enam praktiliselt pole, et riik läheb kohtusse kaotama," lisas ta.

Lang märkis, et kõige rohkem kohtasju on olnud sotsiaalministeeriumil, kuid välisministeeriumil pole olnud mitte ühtegi.

Menetlusliikide osas on ministeeriumite haldusalas endiselt enim kohtuasju haldusasjades ning maavalitsustel tsiviilasjades. Tsiviilasjade üldarvu kohta tehti 3% lahendeid riigi kahjuks. Riigi poolt kriminaalasjades esitatud 33 tsiviilhagist rahuldati 29. Võttes aluseks riigi vastu esitatud kaebuste üldarvu (554), sai riik negatiivse lahendi 28% haldusasjadest.

Riigi kasuks väljamõistetud summa on suurenenud umbes 3 korda. Oluliselt on langenud riigi kahjuks väljamõistetud summa. Ühtlasi on suurenenud täidetud kohtulahendite arv.

Ministeerium leiab, et kaotatud asjade põhjustest tulenevalt on riigil võimalik vähendada negatiivsete lahendite arvu. Endiselt on mitmetel juhtudel kohus teinud lahendi riigi kahjuks haldusakti vähese motiveerituse tõttu.

Arvestades kinnipeetavate poolt esitatud põhjendamatute kaebuste suurt arvu, tuleks kaaluda ühe halduskohtu juurde loakogu moodustamist ning kinnipeetavate kaebuste lahendamist üksnes selle halduskohtu poolt. See võimaldaks otstarbekamalt kasutada kohtunike ressursi ja looks ühtsema kohtupraktika.

Justiitsministeeriumi poolt koostatud analüüsis käsitletakse 2008. aasta ministeeriumide, maavalitsuste ja riigikantselei osalusega kohtuasju, milles jõustusid kohtulahendid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2009, 14:53
Otsi:

Ava täpsem otsing