Kestva tõusuni läheb veel aega

Tarvo Vaarmets 17. aprill 2009, 00:00

Nüüd, kus oleme juba veidi üle nädala USA ettevõtete tulemustevoogu nautinud, saame teha esimesed järeldused ja vaadelda esialgset tekkinud fooni.

Üldjoontes ongi siiani läinud nii, nagu eelnevates kommentaarides kirjutanud olen - finantsettevõtted ei pea analüütikute prognoose mitte millekski ja hüppavad neist kohati kõrge kaarega üle, teised ettevõtted esinevad aga tagasihoidlikumalt, tihti küll väga madalale pandud ootusi natuke ületades, aga võrreldavate perioodide näitajatele siiski märgatavalt alla jäädes.

Alates avalöögi andnud alumiiniumigigandi Alcoa tulemustest on maailma suurima majanduse aktsiaturud üsna korralikku tõusu näidanud. Selle võibki puhtalt finantsettevõtete teeneks lugeda. Tuntud investor Marc Faber märkis hiljuti, et pankade tulemused võivad S&P 500 indeksi kolme kuu jooksul 1000 punktini kergitada.

Võiks muidugi arvata, et kui finantssektor paraneb ja niivõrd vägevaid tulemusi näitab, polegi justkui rohkem vaja - usaldus taastub ja raha hakkab jälle liikuma. Nii umbes investorid näivadki mõtlevat.

Ometi räägivad mitmed näitajad kiirele V-kujulisele majanduspõrkele vastu, mistõttu tuleks endiselt olla ettevaatlik ja lühiajaliselt pigem langusele kui tõusule panustada.

Tuleviku hindamise osas võiks lisaks tulemustele arvestada ka ettevõtete juhtide kommentaare ning muidugi ka makronäitajad - kui esimesed on turuootusi ületanud, siis teised kaks jäävad neile endiselt alla.

See aga viitab USA majandusele suuna andva tarbija jätkuvale nõrkusele.

Sel nädalal märkis Wal-Marti juht Mike Duke, et majandus on endiselt suure surve all. Abbott Laboratories' tüürihoidja Miles White teatas, et näeb alles nüüd majanduslanguse tegelikku mõju tervishoiusektorile.

USA lennunduskontserni AMR juht Gerard Arpey rõõmustas aga langenud kütuse hindade üle, mis aitavad tasakaalustada tekkinud nõudluse vähenemist, ning lisas, et majandusraskused ja kapitaliturud jäävad endiselt tõsisteks väljakutseteks kogu lennundussektorile.

Maailma suurima kiibitootja Inteli finantsdirektor Stacy Smithi hinnangul on aga näha märke, et arvutituru põhi jääb esimesse kvartalisse. "Aga ebakindlus majanduse suhtes on endiselt suur. See tähendab, et ka võimalikud tulemused kõiguvad suuremas ulatuses kui tavaliselt," lisas Smith Reutersi vahendusel.

Nokia finantsjuhi Rick Simonsoni hinnangul võib mobiilituru põhjast kindlamalt rääkida mõne aja pärast.

Ilma tarbija käitumise muutumiseta on raske oodata ka majandusolukorra kiiret paranemist. Ilma selleta või õigemini ilma kindlama usuta majanduse paranemisesse, ei liigu ka aktsiate hinnad oluliselt kõrgemale.

Muidugi on tugev finantssektor üheks eelduseks ka tarbimise kasvule, aga see finantssektor ei ole samuti veel nii tugev, nagu näiliselt väga headest tulemustest või aktsia hindade liikumisest välja lugeda võiks.

Olukorras, kus töökohad endiselt kaovad, palgad vähenevad ja kinnisvaraturg on nõrk, ei pääse pangad ka laenukahjumitest.

Nii seni avaldatud suured kasumikukkumised, juhtide kommentaarid kui ka makronäitajad ei anna veel põhjust optimismi tekkeks, küll aga muutub nüüd iga kvartaliga võrdlusbaas oluliselt madalamaks, kuni uued kasumid suudavad vanu taas ületada.

Aktsiad muidugi hakkavad juba varem üles sõitma, mis tähendab, et tasub olla valvas ja jälgida makronäitajaid ning vihjeid eelkõige kinnisvaraturu ja tarbimise kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:03
Otsi:

Ava täpsem otsing