Kriminaalse alatooniga meenutuslugu

Mari Hiiemäe 17. aprill 2009, 00:00

Küünaldeloo lavastaja Indrek Sammul otsustas Ungari klassiku S?ndor M?rai raamatu põhjal valminud näidendi lavale tuua põhjusel, et see köitis teda juba romaanina.

"See veidi kriminaalse alatooniga lugu on hästi huvitavalt üles ehitatud, pinge hakkab vaikselt üles kerima nagu kriminaalromaanis. Etendusena on see küll pigem rahulikult kulgev kui filmilik, aga väga pingethoidev kindlasti," rääkis Sammul.

Sündmustiku aluseks on üks konkreetne kahe mehe elusid muutnud minevikuintriig, mille tagajärjel pole mehed - aadlisoost kindral Henrik ning tema muusikust noorpõlvesõber Konr?d kohtunud 41 aastat. Etenduse jooksul rullub tasapisi lahti lugu sellest, mis ikkagi tegelikult toimus ning miks üks sõpradest lahkus endast ilma ühtegi teadet maha jätmata.

Lugu areneb tegevuse käigus. Küsimused, et miks kõik just niimoodi läks ja kui suur on kellegi osa selles, on olemas algusest peale, vastused neile koonduvad veenvaks tervikuks aga üsna tasapisi. Laval kohtuvad mehed püüavad tagasihaaravalt enda sisse vaadata ja näha oma osa toimunus, etenduse lõpuks saavad piirid ka paika joonistatud.

Sammuli sõnul ei vihja näidendi pealkiri "Küünlad põlevad lõpuni", sellele et keegi sündmuste kägus surma saaks, pigem viitab sõna "lõpuni" sellele, et jõutakse elamise ja elu mõtte teemat lahates lõplike vastusteni.

Etenduse kulg pakub nauditavaid filosoofilisi mõtisklusi patu ja süü olemusest. "See, kust algab tõeline süü või patt, ongi tegelikult segane. Iga halb tegu ei pruugi olla alati patt, südames ei tarvitse ka mõrtsukas süüdi olla, kõik sõltub põhjustest. Etendus otsibki neid alglätteid, millele me oma tegemistes toetume," rääkis Sammul.

Sammuli sõnul sisaldab näidend ohtralt kaasamõtlemisainest, kuid sündmustega järge pidada ei ole raske. "Tasub lihtsalt see ette võtta ja vaadata, kas oled võimeline näitlejatega kaasa minema," soovitas Sammul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing