Lihtne maksusüsteem kaalub üles maa soodsa erastamise

Kadrin Karner 17. aprill 2009, 00:00

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valmiva investoripaketi üks punkt oli riigimaa erastamise lihtsustamine, et ahvatleda sellega suuri välisinvestoreid.

Välisinvestorid vajavad eelkõige kindlustunnet ja selle loob lihtne ja selge maksusüsteem, ütles SAS Scaninavian Airlinesi Eesti piirkonna juht Katrin Luhaäär. Tema sõnul räägitakse Eestis väga sageli maksusüsteemi võimalikest muudatustest, kuid see manitseb investorit hoopis ettevaatusele.

"Kui me seome Eesti tuleviku innovatsiooni ning tehnoloogiaga, siis ma ei usu, et maa erastamine oleks võimalikule investorile elutähtis küsimus," ütles Luhaäär, kes kuulub ka MTÜ Rootsi Kaubanduskoda Eestis nõukogusse.

Ka Elisa Eesti ASi juhatuse esimehe Sami Seppäneni sõnul teeks riigimaa erastamise lihtsustamine suurinvestoritele ja väliskapitali infrastruktuuriinvesteeringute toetamine asja keeruliseks. Soodsam võiks see olla kas kõikidel või mitte kellelgi, märkis ta. Samas kiitis Elisa Eesti juht investoripaketi punkti, kus riik plaanib soodustada ümberõpet vastavalt ettevõtte vajadustele.

Seppäneni sõnul on praegu kõige olulisem tõsta Eesti riigi konkurentsivõimet kõigi hindade langetamisega kuni 2004. aasta tasemele. "Riik, omavalitsused ja ettevõtlus peaks aru saama, et ainus väljapääs on deflatsioon," ütles ta. "Kõik nominaalhinnad peavad tulema alla 20-30%, mõnel tegevusalal 50%," lisas ta.

Kas see võiks olla suur motivaator välisinvestoritele? "Mitte võiks, vaid on. Selles pole mingit kahtlust!" rõhutas Seppänen. "Kui suudame pakkuda rohkem lisaväärtust kui naaberriigid, siis kapital tuleb sinna, kus see töötab efektiivselt," kinnitas ta.

Eesti ettevõtluskeskkond ja kuvand on need, millega töötada, et investeeringud Eestisse tuleks, soovitas ka PricewaterhouseCoopersi (PwC) ärikonsultatsioonide osakonna juht Teet Tender.

"Kuna väikesesse ja maailma mõttes tundmatusse riiki investeeringute toomine on alati raskem kui suurtesse tuntud riikidesse, siis üldine ettevõtluskeskkond ning meie kuvand on just need, millega edasi töötada," soovitas Tender.

Peamiseks komistuskiviks suurte tootmiste siia toomisel on Tenderi sõnul Eesti väike rahvaarv ning sellest tulenevalt ka tööjõu pakkumine.

Ta lisas, et analüüsimist vajaks ka Eesti maksusüsteem. Tenderi sõnul selgus Maailmapanga ja PwC uuringust, et Eesti ettevõtete maksukoormus on kõrgem kui enamikus Euroopa Liidu liikmesriikides ning naabritel Lätil, Leedul ja Soomel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing