Müügis olevate eramute edetabel

Kadri Jakobson 17. aprill 2009, 00:00

Peaministri poole kuupalga ehk 40 000 krooni eest saab üürida endale Eestis kõige kallima müügis oleva eramu. Maja ostuks tuleb välja käia 29 miljonit krooni.

Äripäev reastas kõige kallimad müügis olevad eramajad ja küsis nende omanikelt, miks nad äsja valminud, eksklusiivse ja kallitest materjalidest punutud pesa müüki on pannud?

Ehkki ükski omanik rahapuudust põhjuseks ei too, võib omanike firmade tausta vaadates järeldada, et losside ülalpidamine käib ka rikastele üle jõu.

Kõige kallim müügis olev eramaja kuulub K-kohukese loojale ja paljude Keskerakonna reklaamide idee autorile Mark Eiknerile. Kolmekorruseline luksusvilla asub Rohuneeme tee ääres ja selle müügihind on 29 miljonit krooni.

Majas on olemas kõik, mida kopsakas rahakott ja fantaasia on lubanud: neli magamistuba, kabinet-raamatukogu, merevaatega puhkeruum ja spaakompleks saunade ning mullibasseiniga.

Maja on müügis olnud alates mullu suvest, kuid ostjat silmapiiril tõenäoliselt pole.

Äriregistris on Eikneri nimega seotud kümmekond firmat. Kõige uuem on 2008. aasta suvel asutatud turu-uuringutega tegelev Neuromarketing. Eikneriga seotud firma Nitro FX korraldas viimati Tallinna haldusreformi internetihääletuse.

Eikner ise ei soovi majamüüki kommenteerida.

"Tänud huvi tundmast. Ei soovi nimetatud teemat kommenteerida, loodan, et mõistate. Märgiks vaid nii palju, et olete minu teada kolmas ajakirjanik, kes sellest sama nurga alt kirjutab," ütleb Eikner napilt.

25 miljoni krooniga on müügis ehitusfirma Viktor Ehitus omaniku Viktor Bogatšovi ja tema abikaasa Olga mitmekorruseline mõisastiilis maja, mis asub Sausti mõisa lähedal.

Ehkki Bogatšovi firmade majandusnäitajad on tagasihoidlikud ja maja on koormatud ligi 2,2 miljoni kroonise hüpoteegiga, on maja ise suurejooneline: marmorist seinad ja tammepuust parkett.

Olga Bogatšova sõnul on nende maja tõesti müügis, kuid ta soovitas abikaasalt küsida. Hiljem telefon enam ei vastanud.

IT-ärimees ja tarkvarafirmade omanik Neeme Takis müüb Harku järve ääres asuvat villat 18,9 miljoni krooniga. Takise firma ITvilla lõpetas 2007. aasta 80 000kroonise kahjumiga.

Müügikuulutuses olevas intelligentse villa kirjelduses on lisaks kõikvõimalikele peentele kütte- ja ventilatsiooniseadmetele üles loetud ka DVD või teleri vaatamiseks automaatne mootorekraan projektorile ja akustiliselt mõõdistatud elutuba. Samuti parkimiskohad kaheksale autole ja programmeeritav-kaugjuhitav õue kastmissüsteem.

Takis ütleb, et pani villa müüki, sest tahab ehitada uue ja vägevama ning veidi privaatsema koha peale - näiteks Otepääle.

"Oli plaan see maja maha müüa ja ehitada uuem ja privaatsemasse paika. Et leiaks äkki veel ilusama koha ja ehitaks veel ilusama maja," ütleb ta. Paraku ostjaid maja leidnud pole.

"Praegu tundub, et ostjat nii lihtne leida pole. Ostuhuvilisi on olnud vaid üks - välisriigi saatkonnast. Samas esialgne hind oli 22 miljonit, nüüd 18,9 miljonit ja rohkem ma hinda alla ei lase. Siis võtan ehk üldse müügist ära ja vaatan endale teise koha juurde. Et ümberringi naabermaju üldse ei paistaks - tahaks suuremat privaatsust," räägib Takis.

Endine Viimsi vallavanem Enn Sau müüb Viimsis Küti teel 11,8 miljoni krooniga maja, kus ta ise sees elab. "Lihtsalt niisama panin müüki. Ma ise polekski pannud, kuid kinnisvarafirma ise avaldas soovi," ütleb Sau. Huvilisi, veel vähem ostjaid pole Sau seni näinud.

"Kui keegi on sellise hinnaga nõus ostma, siis müüksin küll, kuid see pole üldse reaalne hind," lisab ta.

Saadiku residentsiks ehitatud villat Tallinnas Lauri teel müüb Tsenter kioskiketi omanik Lev Meerzon. Tema küsib oma maja eest 12,8 miljonit krooni.

"Ütlen ausalt, et tegemist oli algusest peale äriprojektiga. Maja saigi ehitatud saadiku residentsiks. Kuid ütlen ausalt, see projekt ebaõnnestus. Elasin ise seal majas, kuid mulle pole nii suurt maja vaja. Seetõttu ongi see müügis. Praegu see hind ei ole kõrge. On huvilisi, kuid kas kohalikud või välismaalased - ma ei taha kommenteerida," räägib Meerzon.

MP Kinnisvara Müügikorralduse tegevjuht ja elamispindade maakler Maria Pruul müüs hiljuti üle 15 miljoni kroonist maja Kristiines ja 13 miljoni kroonist maja Haabneemes. Praegu need pakkumised aktiivsed pole.

"Kallimate majade puhul ei tasu arvutada kinnistu ruutmeetreid ja ehituse ruutmeetri hinda detailidesse süvenemata. Tuleb arvestada, et just viimastel aastatel ehitatud kallimates majades leidub keskmisest erilisemaid siseviimistlusmaterjale, soojendusega basseine, auru- või Türgi saunu, minispordisaale. Seal on sisekujundajate autoritöö ja lisaks stiilile on rohkem tähelepanu pööratud tehnoloogiale," selgitab Pruuli.

Hiljuti Moskvas toimunud kinnisvaramessil tunti suurt huvi Eesti kinnisvara vastu. Venelastele on eriti tähtis Eestis merelähedus.

"On vale arvamus, et venelased tahavad osta kulda ja lõvikäpakesi. Vene inimene on huvitatud modernsest stiilist. Samas on ikkagi Aljoša-probleem neil väga hinges ja nii mõnigi tehing on seetõttu ära jäänud," ütleb ta.

Hetkel kalleim müügis olev korter kuulub Itaalia ärimehele Ernesto Preatonile ja selle müügihind on 35,8 miljonit krooni.

500 ruutmeetrine korter asub Tallinna vanalinnas, Uus tänav 13 ja selle ruutmeeter maksab 71 760 kr. Kui see korter osta pangalaenuga, tuleks kuumakseks 190 968 krooni.

Tegu on põhimõtteliselt majaga, kus asub üks suur korter: kuus magamistuba, kolm elutuba, külalistetuba, viis vannituba, saun, suur köök ja majapidamisruumid. Kõik see asub neljakorruselise hoone erinevatel korrustel. Maja on muinsuskaitse all.

Kommentaar Kallis kinnisvara on äärmiselt ebalikviidne. Turu suured kukkumised mõjutavad kallist kinnisvara eriti. Sellises hinnaklassis majade müügiperiood võib stabiilsetes tingimustes olla umbes 2 aastat. Kuid meil, kus kinnisvarahinnad iga kuuga langevad, ei saa rääkida stabiilsusest.

Ma loodan, et venelased, keda väidetakse Eesti kinnisvara vastu huvi tundvat, pole nagu jetid, kellest räägitakse hästi palju, kuid keda keegi näinud pole.

Ei julge kinnitada ega ka ümber lükata, et venelased Eestisse kinnisvara ostavad. Pigem ma kahtlen selles.

Inimesed on headel aegadel majaehituste, materjalide ja tehnika valikuga üle pingutanud. Mis see muud majanduskriisi põhjustas, kui ahnus ja edevus kokku.

Eksklusiivsed materjalid ja esemed ei pruugi järgmisele omanikule, eriti juhul, kui need tekitavad lisakulu (nt soojendusega bassein, vms) meeldida.

Inimesed on läinud oma tegevusega üle piiri ja praegusel ajal tuleb arvestada seetõttu kahjumiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing