Elder: nii raske on osta madalalt

17. aprill 2009, 09:07

Eestis Nõukogude ajal hariduse omandanud
tunnustatud turupsühholoog Dr. Alexander Elder kirjutab oma kuukirjas, kuidas
investorid tavaliselt eksivad turu pöördepunktides.

Alustuseks võttis ta kokku väljavõtte märtsikuisest kuukirjast.

„Hirm ja paanika on massimeedias jõudnud ekstreemsuseni. Kas see karuturg üldse kunagi leiab lõpu? Rahval on alati õigus trendi kesksel, kuid nad tapetakse turu peamistes pöördepunktides, kuna eeldatakse trendi jätkumist. Seda peaksid paremini teadma nii väikeinvestoritest kauplejad kui ka professionaalid. Võtame näiteks General Electric’u aktsia. Ettevõte ostis aktsiaid tagasi siis, kui aktsia maksis palju. Uusi aktsiaid pakuti turule, kui hiljuti olid aktsiate hinnad madalad. Osta kõrgelt, müü madalalt – see on täpselt sama tee, kuidas kauplejate ja investorite massid kaotavad turgudel raha.“

Kuidas oleks püüdlus olla karjast erinev? Enamus inimestel on emotsionaalselt väga raske müüa kõrgel ja ostma madalal, kuid see on just see, mida me peaksime tegema.

Karuturu lõpu signaale tuleb palju. Investoritel on ajaloolise keskmisega võrreldes suur osa varadest rahas. Tehnilise analüüsi indikaatorid vihjavad põhjale. Aktsiate uute tippude-põhjade indeks vihjab sellele, aktsiate hinnamustrid vihjavad sellele.

Suurem osa kauplejaid vaatavad turgu läbi tagavaatepeegli. Kui karuturg kogus jõudu, jätkati teel alla põhjaõngitsemist. Nüüd kui karuturg on läbi, vaadatakse ikka üle õla tagasi ja rahvas on ikka mures krahhi pärast.

Kas läheme nüüd aktsiaturul joonelt tõusule? Ma ei usu seda. Lühiajaliselt on aktsiaturg üleostetud, majanduses jätkub viletsus ja tuleb veel hinnaraputusi. Just sellistel aegadel on tähtis jääda külmaks ajal, kui rahvas paanitseb.

Alexander Elderi sulest on ilmunud mitmeid tehnilise analüüsi, kauplejate riski- ja rahajuhtimise alaseid raamatuid näiteks Trading for a Living: Psychology, Trading Tactics, Money Management ja Come Into My Trading Room: A Complete Guide to Trading.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2009, 12:50
Otsi:

Ava täpsem otsing