Lätis läks lahti nimevahetusralli

17. aprill 2009, 18:00

Coface Latvia andmetel muudavad
pankrotiohus ettevõtted nime, kirjutas rus.db.lv. Sarnast suundumust
võib näha ka Eestis.

Lätis on tekkinud trend, et ettevõtted, mis ei suuda võlgu tasuda ja liiguvad maksejõuetuse poole, muudavad nime. Mõnede ettevõtjate hinnangul on nimevahetus ainus võimalus jätkata äritegevust omas valdkonnas.

Nii on nime vahetanud SIA Rolingsto, mis muutus Celtnieks R-iks, SIA PS Serviss võttis nimeks SIA Destination darkness, ja SIA KVA Sistemas kannab nüüd nime SIA AB sistemas. Coface Latvia andmetel vahetavad nime sagedamini need ettevõtted, mille juhid on samal ajal ka firma omanikud.

"Päris nii lihtsalt see ei käi," kommenteeris Läti uudist Coface Estonia riskijuht Toomas Orav. "Kõigepealt vahetub ettevõttel omanik, st omanikuks tekib tavaliselt mingi vastloodud OÜ ja juhatajateks nn “tankistid”. Mõne aja pärast vahetatakse ka ettevõtte nimi ja juriidiline aadress."

Orav ütles, et nimevahetust praktiseeritakse siis, kui ettevõte ja temaga seotud isikud on turul üle keskmise tuntud. "Üldine on ka see, et samad tegelased loovad uue ettevõtte, mis üritab jätkata sama tegevusega n-ö puhtalt lehelt."

Orava sõnul võib selliseks näiteks tuua endise osaühingu Arktik, mis kannab värskelt nime OÜ KülmTarne. "Väiksemad tegijad ei vaevu tavaliselt üldse mingeid skeeme välja mõtlema või teostama, nende “kontor” lihtsalt kaob," märkis Orav.

Äripäev on varem kirjutanud, kuidas tuntud börsifirma AS Kalev muutus AS Lutermaks. Samal ajal muutsid nime ka Kalevi tütarettevõtted. Peale seda läks Kalev Meedia pankrotti. Võlakirju emiteerinud Kalevi kinnisvarafirmale, mis nüüd kannab nime REC Varad, on tänaseks tekkinud hulgaliselt maksu-, panga- ja liisinguvõlgu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. April 2009, 18:00
Otsi:

Ava täpsem otsing