Perearst: pooled täiskasvanud eestlased on ülekaalulised

18. aprill 2009, 13:57

Viimase tervisekäitumise uuringu kohaselt
on 49,6% Eesti täiskasvanuist ülekaalulised, vahendas perearst Liivia Pullerits
kiiret sekkumist vajavaid tulemusi.

Pulleritsu sõnul ravitakse valdavalt tagajärgi, sest olukorra süvenemist takistav tervisekonsultatsioonide süsteem puudub. „Levinumaid ülekaaluga kaasnevaid haiguseid on 58% juhul diabeet, mida põdevate inimeste hulk on viimase kolmeteistkümne aastaga peaaegu neljakordistunud kuni 70 000 haigeni. Samuti põhjustab ülekaalulisus eestlaste seas levinumat suremuse põhjustajat, milleks on südameresoonkonna haigused,” lisas Pullerits.

Pullerits Peda Perearstikeskuses töötav arst ütles, et ülekaalu probleemi kontrolli alla saamiseks on oluline patsiendi enda tahe ja koostöö kõikide meditsiinitöötajate vahel alates apteekritest kuni eriarstideni. „Olukord on siiski paranemas, uuringud on näidanud, et eestlased pööravad järjest enam tähelepanu õigele toitumisele ning eluviisile, samuti jõudis Eestis hiljuti apteekidesse ilma retseptita esimene omalaadne kliiniliselt tõestatud kaalulangetusravim toimeainega orlistat,” märkis Pullerits.

Ülekaalulisteks loetakse inimesi kehamassiindeksiga üle 25 kg/m², mida esineb Eestis ligi pooltel 16-64 aastastel. Hinnanguliselt 50% ülekaalulistest muutub rasvunuks, mis tõstab suremuseriski 30-40 korda. Rasvunud 40aastane mittesuitsetav naine elab 7,1 aastat ja mees 5,8 aastat lühemat elu. Rahvastiku tervisekäitumise uuringu kohaselt on täna Eestis 18% rasvunud inimesi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. April 2009, 13:57
Otsi:

Ava täpsem otsing