Masu ei vii kindlustuse hinda alla

Tea Taruste 20. aprill 2009, 00:00

Kindlustusmaksete suuruse määramine ei ole seotud kinnisvara turuväärtuse muutumisega, vaid eelkõige muutustega ehitusmaterjalide ja remondihindade turul.

"Kui muutuvad ehitus- ja remondihinnad, siis korrigeerime ka meie kindlustuse vastavaid hindasid. Eelmisel aastal ehitushinnaindeks tõusis ja alles viimases kvartalis hakkas langema," selgitas hinnapõhimõtteid Eesti Kindlustuse juhatuse esimees Andres Sooniste.

Sooniste ei usu, et keerulises majandusolukorras paneks madal hind uusi kindlustusi ostma.

"See, et ostuhuvi on pigem tagasihoidlik, on ilmselge. Kindlustusettevõtted ei lähe "looja karja" mitte ajutise klientide ostuhuvi puudumise tõttu, vaid hoopis vale hinnapoliitika tõttu," märkis Sooniste.

Lõuna Kindlustusmaakler OÜ nõukogu liige Andro Roos ütles, et ehkki kindlustuse hind peaks sõltuma ehitushindadest, pole seltsid oma hindu langetanud ja ka konkurents ei ole sundinud seltse oma hindu üle vaatama.

"Kui mõni välismaine kindlustusselts siseneb turule, siis pakub ta esialgu turuhinnast madalamat hinda, ent peagi tõstab hinna samale tasemele kui teised," rääkis ta. Roos möönis, et ehkki seltside seisukohast on see arusaadav, siis tarbija jaoks pole see kõige parem.

ERGO ettevõtete varakindlustuse osakonna juhataja Andres Külaviir ütles, et kui kindlustusvõtja tahab kindlustussummat kindlustusperioodi jooksul muuta, võib seda alati teha, tuginedes kas või ehitushinnaindeksile, mis on avalik info.

Fastleader.com juht Endrik Randoja, kes aasta tagasi kindlustuse pakkujat vahetas, kinnitas, et uusi pakkumisi tasub aeg-ajalt ikka küsida.

"Olin kümmekond aastat seotud Ergoga ja seal käis kõik masinlikult aastast aastasse. Mullu mõtlesin proovida mingit muud varianti. Eestis on ju tihti nii, et püsiklient maksab kõige kõrgemat hinda. IIZI Kindlustusmaakler ASi kaudu sain lepingu, mis on pea 30% soodsam," oli Randoja uue lepinguga rahul.

Randoja hinnangul on tema kindlustusmakse suurus praegu optimaalne ja hinna alanemist ta ei oota. "Mida ma ootan, on suurem süvenemine. IIZI esitas väga põhjaliku ankeedi, aga kohale ju maaklerid ei tule."

"Küsimärk jääb ikkagi õhku, et kui midagi juhtub, siis mis selle lepingu väärtus ikkagi on," arutles Randoja, kes sooviks, et kindlustusfirmad läheneksid klientidele personaalsemalt ja juhiksid klienti tähelepanu nüanssidele, mis võivad õnnetusjuhtumi korral tekitada mingi vaidlusküsimuse.

Kindlustussumma aluseks on konkreetse hoone taastamiseväärtus, sõnas ERGO kodukindlustuse riskijuht Tuuli Kalberg. Iga kindlusvõtja läbib enne lepingu sõlmimist personaalse nõustamise, mille käigus selgitatakse välja, milline võib olla konkreetse objekti puhul taastamiseks vajalik summa.

"Tugineme ehitusettevõtetelt saadus reaalsetele ehitushindadele, et vältida hoonete alakindlustamist. Oma soovitustes lähtume miinimumnõuetest, suuremale summale võib hoone omanik alati kindlustada, kui tema arvates hoone taastamine rohkem maksab," selgitas Kalberg. Kui klient soovib kindlustada väiksemale summale, kui on kindlustaja pakutud ruutmeetri taastamismaksumus, siis hoiatatakse klienti, et tegemist võib olla alakindlustusega. "Vara väärtuse peamiseks asjatundjaks on ikkagi kindlustusvõtjat," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing