Kuidas nägi välja New York 400 aasta eest

21. aprill 2009, 11:47

Maailmas on ilmselt väga vähe kohti, mis on
oma algse loodusliku väljanägemise niivõrd täielikult kaotanud, kui seda on New
York ning eriti selle süda Manhattan.

Suuruselt Vormsiga võrreldaval Manhattani saarel elab rohkem inimesi kui terves Eestis. Suur osa Manhattanist on pilvelõhkujaid täis tipitud betoondžungel, mille algset väljanägemist sadade aastate eest on väga raske ette kujutada.

Piirkonnas kunagi elanud indiaanlased nimetasid saart Mannahattaks (paljude küngastega maa). Neljasaja aasta eest enne eurooplaste saabumist oli New York lopsaka loodusega paradiis. Times Square’i asemel kasvas paks mets, Harlem oli suur heinamaa ning kesklinna kohal asusid märgalad. Ojad olid täis kalu ning metsas liikusid hundid, hirved ja puumad, kirjutas LiveScience.

See kirjeldus ei ole lihtsalt kellegi fantaasia. Ökoloog Eric Sanderson Wildlife Conservation Societyst kasutas New Yorgi kunagise väljanägemise rekonstrueerimiseks arvutimudelit, et liita omavahel ajaloolistelt kaartidelt saadud ning arheoloogilistel ja ökoloogilistel välitöödel kogutud andmestik. Uurimus on osa Mannahatta projektist, mis on kutsutud ellu, et tähistada 400 aasta möödumist päevast, mil Briti maadeuurija Henry Hudsoni Manhattani „avastas“.

„Mannahatta projekti eesmärk on teadvustada puutumata looduse väärtust ning inspireerida inimesi tugevamalt pingutama, et kaitsta seni veel säilinud looduslikke elupaiku üle maailma,“ ütles Sanderson.
Kuidas nägi välja New York 400 aasta eestKuidas nägi välja New York 400 aasta eest

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2009, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing