IMF ei näe laenukriisile kiiret lahendust

ÄP 22. aprill 2009, 00:00

Laenukriis tuleb "sügav ja pikaajaline", prognoosis fond. Värskes ülevaates globaalsete finantsturgude seisukorrast märkis IMF, et paljude laenude väärtus väheneb, mitte üksi USA kinnisvaraga seotud laenudest pankade bilanssi jäänud "toksiliste jäätmete" väärtus, kirjutas Financial Times.

IMF hindab, et USA varasid tuleb maha kanda kokku ligi 2,7 triljoni dollari väärtuses. See summa on suurem kui jaanuaris prognoositud 2,1 triljonit dollarit ning kaks korda suurem, kui IMF veel mullu oktoobris prognoosis. Kui juurde arvata ka Euroopa ja Jaapan, võivad mahakandmised küündida 4,1 triljonile dollarile.

Kaks kolmandikku kahjudest kannavad pangad, ülejäänud kindlustusfirmad, pensionifondid, riskifondid jt.

IMFi hinnangul on "toksiliste jäätmete" väljarookimine pankade bilansist olnud siiamaani killustatud protsess, vaja on riikide jõulisemat sekkumist.

USA pangad on seni maha kandnud umbes pooled halvaks läinud varad. Euroopa pangad, mis on eriti suures ohus Ida-Euroopaga seotud riskide tõttu, vaevalt viiendiku. Kui aga kõik halvaks läinud varad korraga maha kanda, neelaks see IMFi rehkenduste järgi pankade kogu kapitali.

IMFi hinnangul vajavad USA pangad täiendavat rahasüsti vähemalt 275 miljardit, euroala pangad 375 miljardit ning Suurbritannia pangad 125 miljardit dollarit.

Maksumaksjatel on aga pankade päästmisest mõõt täis. "On tõsine risk, et valitsused ei eralda probleemi lahendamiseks piisavalt vahendeid," seisis aruandes.

IMFi prognoos on sünge ka arenevate turgude kohta, kust investorid oma raha on välja tõmmanud. Fond hindab nende riikide refinantseerimisvajaduse 1,8 triljonile dollarile.

Raport muudab investorid ilmselt veelgi närvilisemaks, ehkki IMFi prognoosid mahakandmiste suurusest on tagasihoidlikumad kui paljudel erasektori analüütikutel, kirjutas FT.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing