Vali börsipauk tõi maa peale

Tarvo Vaarmets 22. aprill 2009, 00:00

Kuus nädalat lusti ja rõõmu, üle kuu aja lootust, reaalseid ja virtuaalseid sisse trügivaid rahavoole, ja ongi siis kõik või? Raputame ennast korra, õhkame: "Mõnus oli," ja jätkame märtsi algusest ehk loobume uute kõrguste püüdmisest?

Esmaspäevane börsipäev oli USAs valus - olulisemate indeksite kaotused küündisid nelja protsendini. Sealjuures paisati senini vägevat tõusu näidanud finantsaktsiad eriti suure hooga alla. Aasia aktsiaturud võtsid eile aga liikumised üle ja veeretasid oma peamised indeksid pea kolmeprotsendilistesse miinustesse. Ja isegi kui Euroopas üritati päeva alguses börse üleval hoida, siis lõpuks pidid ka need miinuseid tunnistama.

Kõikide nende liikumiste taga oli oodatust paremad tulemused avaldanud Bank of America, kes koos kolme kuu resultaadiga teatas ka, et paneb laenukahjumite katmiseks kõrvale üle 13 miljardi dollari. See signaal tõi hirmu taas investorite naha vahele, tõi kahtluse, et äkki polegi kõik nii roosiline, nagu pankade petlikest kasumitest ja aktsiate hindade liikumistest võiks viimastel nädalatel välja lugeda. Pean tõdema, et jään ka ise endiselt seisukoha juurde, et olnud kiire börsiralli ei ole jätkusuutlik, et ettevõtted näitavad raskes seisus oleva USA majanduse tõttu ka edaspidi kahanevaid kasumeid ja pankadega ei ole veel päris kõik korras.

Nende suurte kukkumistega paisati börsidele taas negatiivse sentimendi hõngu, see kukkumine tõi tagasi ka kainet mõistust, mille tuhatnelja kappavad aktsiahinnad viimasel ajal enesele haaranud olid.

Ma olen oma arvamuse kujundanud peamiselt USA makronäitajate pealt ja kirjutanud sellest ka siin päris mitmel korral, mistõttu ei tasu arvata, et ma sellest ühest koledast päevast niivõrd ära kohkusin ja äkki pessimistiks hakkasin. Ma usun, et järgmiste kuude üldine börsisuund on alla. Ma loodan oma mõne investeeringu pärast, et eksin.

Ka Tallinnas liiguti üldjoontes allpool esmaspäevast taset. Üllataval kombel surus indeksit plussi poole päev varem oma Eesti tütarettevõtte 57%-lisest käibe langusest teatanud Olympic EG, mille aktsia kerkis likviidsuspuuduse tagajärjel 4,5% ja tõstis koostöös Eesti Telekomiga OMXT indeksi vaid 0,13% miinusesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing