EL võttis vastu seadused elektri- ja gaasituru avamiseks

22. aprill 2009, 14:24

Euroopa Liit lõi täna lukku, et Euroopas
tegutsevad suured elektri- ja gaasifirmad peavad tagama konkurentidele parema
juurdepääsu oma ülekande- ja transpordivõrkudele.

Euroopa Parlament kiitis täna heaks kompromissi, millele eelnes 19 kuud pingelisi läbirääkimisi ELi elektri- ja gaasiturgude avamiseks.

Elektri- ja gaasitootjatel tuleb oma transpordivõrgud kas lahku lüüa ja ära müüa või anda nende opereerimine sõltumatu operaatori kätte. Eesmärk oli kõrvaldada huvide konflikt, kus juba tegutsev tootja võis takistada uute firmade turule tulekut, piirates nende juurdepääsu oma transpordivõrgule. Prantsusmaa ja Saksamaa survel on seaduses ka kolmas võimalus, kus tegutsev firma peab n.ö enesedistsipliini korras tagama oma võrgule vaba juurdepääsu kedagi diskrimineerimata. Viimase alternatiiviga käib kaasas hulk lisatingimusi.

Pärast seaduse avalikustamist on ELi riikidel aega 30 kuud, et nende kolme alternatiivi vahel valida ja üks neist käiku lasta. Seadus avaldatakse tõenäoliselt järgmise 5-6 kuu jooksul, vahendas Bloomberg.

Energiaturu avamiseks on Euroopa Komisjon kasutanud ja konkurentsireegleid, mis on sundinud näiteks Saksa energiafirmasid oma ülekandevõrke ära müüma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 14:25
Otsi:

Ava täpsem otsing