Enn Veskimägi: Eesti Pank on reaalsusesse jõudnud

22. aprill 2009, 17:32

Keskpanga ja rahandusministeeriumi
varasemad majandusprognoosid on olnud liiga optimistlikud ning nende
põhjal on avalik sektor ülemäära kulutanud, ütles tööandjate keskliidu juht
Enn Veskimägi.

"Ma arvan, et Eesti Pank on lõpuks tulnud oma prognoosidega reaalsusesse. Arvan, et need numbrid on üsna tõepärased," märkis Veskimägi.

Kuigi numbrid pole üllatuslikud, arvab Veskimägi, et ettevõtted peavad oma tegevust lähtuvalt keskpanga prognoosist siiski muutma. "Eesti turul jääb tööd järjest vähemaks – see on praegune tendents," märkis Veskimägi.

"Arvan, et ettevõtjatele see sõnum mingit uudist ei too. Ettevõtted, kellega olen tihedamini suhelnud, pidasid seda kogu aeg reaalseks, mis praegu toimub. Ettevõtetes annab majanduslangus palju kiiremini tunda kui valitsuses või Toompeal," sõnas ta.

"Mul on hea meel selle üle, et Eesti Pank ei räägi lõpuks seda, mis valitsevate poliitikute kõrvadele meeldib, vaid nad on hakanud sellest rääkima, mis tegelikult toimub," märkis ta.

Veskimägi meenutas, et rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosi kohaselt kasvab Eesti majandus 2009. aastal 2,6 protsenti. "Kui sellised prognoosid antakse, siis tehaksegi rumalaid otsuseid. Mul on isegi raske süüdistada peaministrit või valitsust, sest et neile on antud optimistlikud prognoosid. Süüdi on ette antud valed andmed."

Ta ütles, et lisaks Eesti Pangale on ka rahandusministeerium palju optimistlikke prognoose teinud ja sama prognoosi põhjal on kulutatud. "Nüüd ollakse tõe ees, et kulutatud on ülemäära. Ootan, et avalik sektor teeks väga tõsised järeldused, tuleks tegeliku olukorraga kaasa ja teeks samasugused kärped ära," lisas ta.

"Mina ei näe kärbetes mingeid probleeme, kui seda tahetakse teha, iseküsimus, kui seda ei taheta. Kui hakatakse valimistele vastu minema ja hakatakse laveerima, siis leitakse sada põhjust, miks mitte teha," sõnas Veskimägi.

"On üsna tõenäoline, et me hakkame 2011. aastal sellest olukorrast välja tulema, aga 5%-line kasv – no ei usu," kommenteeris Veskimägi Eesti Panga prognoositud majanduskasvu.

"Me oleme avatud majandus, me sõltume väga palju Euroopa turgudest ning mujal maailmas toimuvast. Kui mujal maailmas polnud 5%-list majanduskasvu juba enne, mis imerohuga meie sinna jõuame?" küsis ta.

"Ja see, kas me üleüldse 5%ni jõuame, on küsitav. Kui me uuesti kasvufaasi jõuame, kas me hakkame eristuma teistest Euroopa riikidest, et me jälle kasvame nii nagu 2-3 aastat tagasi – ei usu sellesse," tõdes Veskimägi.

Veskimägi rääkis, et jaanuari lõpus tegi tööandjate keskliit valitsuskoalitsioonile pöördumise, kus tegelikult neidsamu numbreid nähti ette: SKP reaalkasvu miinus 7-12 protsendini, töötuse võimalikku määra kuni 15%. Ning märgiti, et kui midagi ette ei võeta, võib meil Portugali stsenaarium korduda. Tehti ka rida ettepanekuid kärbeteks, mida pole kuulda võetud. "Meid ei usutud, need numbrid leidsid pahameele ja kriitika, kuigi meil oli õigus. Need numbrid on täna tõeseks osutunud."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 10:28
Otsi:

Ava täpsem otsing