Ministeerium: -15% pole reaalne

22. aprill 2009, 15:42

Rahandusministeeriumi
makromajanduspoliitika osakonna analüütik Madis Aben ütles, et Eesti Panga
prognoosi riskistsenaariumi 15protsendine majanduslangus pole küll välistatud,
aga siiski mitte eriti reaalne.

„Eesti Panga prognoosi riskistsenaariumi 15protsendine majanduslangus eeldaks väliskeskkonna edasist olulist halvenemist, mis pole küll välistatud, aga siiski mitte eriti reaalne,“ põhjendas Aben.

Märtsis prognoosis rahandusministeerium tänavuseks majanduslanguseks 8,5 protsenti. Aben selgitas, et erinevused rahandusministeeriumi ja Eesti Panga prognoosides tulenevad osaliselt sellest, et prognoosid on valminud erineval ajal.

„Nii maailmamajanduse kui ka meie põhiliste ekspordipartnerite prognooside allapoole korrigeerimise trend on jätkunud,“ ütles ta. Kuna välisnõudluse taastumine on meie olukorra stabiliseerumise oluliseks eelduseks, siis selle mõju on oluline.“

Lisaks on Abeni sõnul pärast rahandusministeeriumi prognoosi avalikustamist avaldatud statistilisi näitajaid, mis annavad põhjust negatiivsemateks väljavaadeteks. „Näiteks veebruari jaekaubanduse langustempo kahekordistumine eelnevate kuudega võrreldes, samuti tööstuse ning eriti eksportiva tööstuse languse süvenemine, ka aprilli algul avaldatud märtsikuu inflatsioon oli oodatust madalam,“ nimetas ta.

Küsimusele, kas ministeerium võtab arvesse Eesti Panga soovitust vähendada riigieelarvet 8,5 mld krooni, vastas analüütik, et Eesti Panga eelarvekärpe vajaduse hinnang on samas suurusjärgus rahandusministeeriumi riskistsenaariumi omaga, mille on valitsus võtnud aluseks eelarvepoliitiliste otsuste tegemisel.

Eesti Panga põhiprognoos hindab Abeni sõnul valitsussektori eelarve defitsiidiks 2,9% ning nende makroprognoosi on juba sisse arvestatud 8,5 miljardi kroonine kärbe, millest praeguseks on 2,6 miljardit sisuliselt tehtud. Rahandusministeeriumi põhistsenaariumis nii suure kärpega ei arvestatud, lisas ta. „On selge, et kiiresti langeva nominaalse SKP taustal on riigi kulutuste kriitiline ülevaatamine hädavajalik. Samas peab arvestama, et igasugune eelarvekärbe vähendab omakorda SKPd,“ nentis ta.

Küsimusele, kus veel võiks eelarves kärpida, vastas Aben, et eelarvepoliitilised abinõud otsustatakse valitsuskoalitsioonis. „Oluline on kaaluda nende mõju majandusarengule ning selle kaudu maksulaekumistele ka lühikeses plaanis, samuti ei saa unustada sotsiaalset õiglust,“ toonitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 10:27
Otsi:

Ava täpsem otsing